Francuska firma istniejąca dopiero od maja, Mistral AI, właśnie ogłosiła, że udało jej się pozyskać 385 milionów euro na dalszy rozwój narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji. Jakie plany ma europejski rywal OpenAI?
Start-up nie tylko z sukcesem zamknął kolejną rundę finansowania (pół roku temu otrzymał 112 milionów dolarów), lecz także uruchomił dedykowaną deweloperom platformę oferującą generowanie tekstu zgodnie z wprowadzonymi instrukcjami. Część narzędzi udostępniono na licencji Apache 2.0, a więc nie mają one żadnych ograniczeń, które dotyczyłyby korzystania z nich.
Firma koncentruje się na technologii open-sourcowych narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji. Chce rozwijać również chatboty i związane z tą technologią inne usługi. Europejski rywal OpenAI zamierza udostępnić je szerokiej publiczności na początku 2024 roku.
Mistral AI ze wsparciem finansowym i zapleczem eksperckim
Mistral AI wyrasta na poważnego gracza na wciąż młodym i chłonnym rynku. Na samym początku istnienia w firmę zainwestował amerykański fundusz Andreessen Horowitz, który może pochwalić się doskonałym wyczuciem biznesowym. Zarządzający nim ludzie w ciągu ostatnich kilkunastu lat współfinansowali sukcesy firm, takich jak jak Airbnb, Lyft, Instagram czy Slack. Nie tylko zresztą ten fundusz postawił na młody, europejski projekt. Swoje wsparcie dołożyły też określone podmioty, takie jak Salesforce, BNP Paribas, CMA-CGM czy sam Eric Schmidt.
W podjęciu decyzji o wsparciu start-up’u z pewnością ogromną rolę odegrał fakt, że założycielami firmy są specjaliści pracujący wcześniej przy projekcie Google DeepMind oraz Mecie (spółka matka Facebooka, Instragrama i Whatsappa). Arthur Mensch, dyrektor generalny Mistral AI, tak skomentował otrzymane finansowanie:
Od momentu utworzenia Mistral AI w maju podążamy jasną trajektorią: stworzenia europejskiego czempiona z globalnym powołaniem w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, która jest oparta na otwartym, odpowiedzialnym i zdecentralizowanym podejściu do technologii.
Młodzi przedsiębiorcy mają powody do zadowolenia, ponieważ ich firma została na ten moment wyceniona na ponad 2 miliardy dolarów.
Przy okazji nie mogę nie wspomnieć, że dosłownie kilka dni temu Unia Europejska wypracowała historyczne porozumienie zwane „AI Act”. Dotyczy ono ustawodawstwa i ma promować na Starym Kontynencie innowacyjność, ale w oparciu o regulacje służące wychwytywaniu i przeciwdziałaniu nadużyciom. W taki sposób o osiągnięciu porozumienia informował Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług:
Deal!#AIAct pic.twitter.com/UwNoqmEHt5
— Thierry Breton (@ThierryBreton) December 8, 2023
Mistral AI miał odegrać ważną rolę w kształtowaniu dyskusji wokół unijnej ustawy o sztucznej inteligencji. Francuski startup AI lobbował za całkowitym wyłączeniem z jej ram modeli podstawowych. Argumentowano, że regulacja powinna mieć zastosowanie w przypadków użycia i firm pracujących nad produktami, z których korzystają bezpośrednio użytkownicy końcowi. Zgodnie z wypracowanym przez UE kompromisem firmy z branży AI będą musiały jednak działać bardziej transparentnie w kontekście stosowanych algorytmów i ogromnych baz danych, z których czerpią modele generatywnej sztucznej inteligencji.
Mistral AI zaprezentował we wrześniu swój pierwszy model o nazwie Mistral 7B. W założeniach nie miał on konkurować bezpośrednio z ChatGPT-4, ponieważ podkreślono, że został wytrenowany na 7 miliardach parametrów, czyli stosunkowo małym zbiorze danych. Mistral 7B jest do bezpłatnego pobrania i można go uruchomić lokalnie na komputerze lub serwerze. Warto zauważyć, że o ile 7B może być używany przez wszystkich, to powstawał jednak za zamkniętymi drzwiami przy użyciu chronionego zestawu danych i nieujawnionych wag.
Francuzi chcą zarabiać na opracowywanych przez siebie modelach, a pierwszy krok ku temu poczyniono właśnie teraz. Udostępniona w wersji beta platforma deweloperska oferuje płatny dostęp poprzez API do trzech różnych endpointów zróżnicowanych pod względem wydajności oraz dostępnych funkcji. Do wyboru jest mistral-tiny (oparty o Mistral 7B), mistral-small na bazie Mixtral 8x7B oraz mistral-medium, który wykorzystuje prototypowy model o wyższej wydajności, ale będący jeszcze w fazie testów. Mistral podaje, że Mixtral 8x7B dorównuje lub przewyższa GPT3.5 w większości standardowych testów porównawczych.
Jak widać, europejscy specjaliści postanowili rzucić rękawicę amerykańskim prekursorom. W toku prac nad generatywną AI z pewnością czekają nas kolejne skoki rozwojowe i myślę, że bardzo szczęśliwie osiągnięcie unijnego porozumienia w ramach AI Act zbiegło się w czasie z dołączeniem Europy do tego technologicznego wyścigu. Oby tak dalej!