Szukamy na niebie: misja Starlink-17 wystartowała pomyślnie – zobacz wideo ze startu
Kilka razy próbę startu przekładano, ale na szczęście się udało i kolejna już partia satelitów Starlink poleciała na orbitę. Teraz pora na wypatrywanie konstelacji na naszym niebie, aczkolwiek nie ma jeszcze informacji o dokładnych przelotach.

Start odbył się w środę w godzinach popołudniowych czasu polskiego. Na Twitterze szybko poinformowano o pomyślnym starcie, a na YouTube prowadzona była transmisja na żywo, którą możecie zobaczyć poniżej.
Starlink z kolejną misją
Wśród ostatnich satelitów żaden nie posiadał osłon słonecznych, które mają ograniczyć odbicie światła. Poinformowano jedynie, że w dziesiątej partii osłony się pojawią. Transmisja jak zawsze na kanale SpaceX na Youtube.
Deployment of 60 Starlink satellites confirmed pic.twitter.com/XrHInb3aYT
— SpaceX (@SpaceX) January 20, 2021
STARLINKI OD SPACEX – ALE O CO CHODZI? CO TO JEST?
Satelity mają stworzyć olbrzymią sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku, a do dzisiaj wysłano 9 zestawów.
TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU
SpaceX chce zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie.
Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny, a co najlepsze – działa. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink. W sierpniu odbyły się kolejne próby i prędkości powalają – w najdalszych zakątkach, gdzie wcześniej nie było żadnego zasięgu, teraz dostępny jest internet o prędkości zbliżonej do LTE.
SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI
SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w