Ładunek, który znalazł się na pokładzie kapsuły Dragon może zaskakiwać. W związku niedawnym amerykańskim Świętem Dziękczynienia, SpaceX postanowiło wysłać astronautom przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej specjalną paczkę. Dostali oni m.in. pieczonego indyka, a także sos żurawinowy, czyli tradycyjne amerykańskie potrawy na to święto.

Falcon 9 od SpaceX wystartował

Start odbył się w mikołajki po godzinie 17 czasu polskiego. Wszystko przebiegło bez najmniejszego problemu, a booster pomyślnie wrócił na Ziemię i został przejęty na platformie.

Dzisiaj ładunek powinien zadokować do ISS po godzinie 19 czasu polskiego. Oprócz wspomnianej przesyłki żywnościowej w bagażu znajdują się także części zamienne, a także narzędzia.

Jeśli interesujecie się misjami SpaceX to zachęcam do obejrzenia nagrania z wczorajszego startu Falcona 9 od SpaceX:

SpaceX stale rozwija współpracę z NASA, a kolejne misje są już zaplanowane. Po kilku latach przerwy Amerykanie ponownie wysyłają załogę ze terenu Stanów Zjednoczonych. W latach poprzednich musieli korzystać z pomocy Rosjan, co jak wiadomo nie było po myśli Amerykanów.

Druga załogowa misja od SpaceX

W listopadzie odbyła się druga misja prywatnej firmy SpaceX, a jednocześnie drugi start po dłuższej przerwie z terytorium Stanów Zjednoczonych. Crew Dragon odpalony został z przylądka Canaveral na Florydzie. Na pokładzie znajduje się trzech Amerykanów i jeden Japończyk.

Start miał miejsce o godzinie 1:27 w nocy czasu polskiego. Na pokładzie Falcona 9 są: trzej astronauci NASA – Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker – oraz Soichi Noguchi z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA).


Posłuchaj nas!