Nie muszę chyba nikogo przekonywać, jak przydatnym urządzeniem jest wideo rejestrator. Gdybym jednak musiał, mógłbym przytoczyć dziesiątki pechowych sytuacji, w których znaleźli się moi znajomi lub umieścić tu setki linków do filmów na YouTube. Mogę też opowiedzieć o sytuacji, sprzed kilku tygodni gdy mojej żonie na samochód spadł płat lodu z paki ciężarówki, która jechała przed nią. Wina takiego kierowcy jest niemal nie do udowodnienia no, chyba że masz wideo rejestrator

Mio MiVue 795!

Mio MiVue 795 – dobry w dzień i w nocy

Mio jako potentat na rynku nawigacji GPS i wideo rejestratorów, ma całkiem bogate portfolio produktów. Testowany model MiVue 795 to średnia/wyższa półka produktów producenta. Do dość, świeży produkt został wprowadzony na rynek 7 lutego 2020 roku. Oferuje więc kilka unikalnych funkcji.

Mio MiVue 795

Mio MiVue to kompaktowy, samochodowy rejestrator wideo z modułem GPS. Wspiera on technologię Mio Night Vision Pro, która poprawia nagrywany obraz. Zastosowano w niej sensor optyczny CMOS Sony Starvis. Dzięki temu możliwe jest nagrywanie obrazu w rozdzielczości WQXGA (2560 × 1600, przy 25 klatkach na sekundę) o poszerzonej dynamice kolorystycznej. Obiektyw rejestratora cechuje się dużą jasnością f/1.8 i ultraszerokim polem widzenia, równym 150 stopniom. To wszystko pozwolić ma na niezwykle żywe i szczegółowe obrazy, rejestrowanie szerszego otoczenia przed pojazdem oraz jeszcze lepszą jakość nagrania w trudnych warunkach oświetleniowych po zmroku.

Mio MiVue 795

Testowana nawigacja obsługuje też możliwość stosowania kamer tylnych, które można zakupić oddzielnie lub w powiększonym zestawie. Jeśli dobrze się orientuję firma Mio oferuje dwie takie do wyboru, o oznaczeniu A30 oraz A50 (z matrycą Sony Starvis).

Osobnym systemem jest ten nazwany przez Mio ADAS. Integruje on kilka osobnych rozwiązań jak asystent pasa ruchu, systemem ostrzeżeń przed kolizją z pojazdem poprzedzającym, system kontroli zmęczenia kierowcy oraz dodatkowe przypomnienia jak, chociażby te o włączeniu świateł lub wskazówki ecodriving.

Mio MiVue 795

To oczywiście nie koniec możliwości tego wideo rejestratora. Wbudowany GPS pozwala zapisywać informacje o prędkości i pozycji w nagraniach, przy czym można te dane wyświetlić lub wyłączyć w dowolnym momencie. Sensor przeciążeń pozwala na aktywacje trybu parkingowego, który wykrywa zdarzenia z udziałem naszego zaparkowanego pojazdu. Sensor potrafi też wykryć kolizję na drodze, podczas jazdy. Jedną z ważniejszych funkcji jest też możliwość powiadamiania o fotoradarach, funkcja ta działa w kilku krajach Europy (w tym w Polsce), a baza ich baza aktualizowana jest bezpłatnie w całym cyklu życia produktu. Mio przewidział też możliwość zainstalowania dodatkowej osobnej kamery tylnej oraz specjalnej przystawki Smartbox, która pozwala zasilać rejestrator, nawet po wyjściu z samochodu.

Wszelkie nagrania można przekopiować na komputer za pomocą dodatkowego oprogramowania MiVue Manager dla Windows oraz MacOS, oprogramowanie to prawdziwy kombajn z wieloma funkcjami.

Mio MiVue 795

Pierwsze wrażenia

Ten wideo rejestrator dostałem do testów już jakiś czas temu, dotarł do mnie razem z nawigacją rowerową, która recenzowałem w tym artykule. Typowe czarno-pomarańczowy kartonik ze sprzętem Mio skrywał właściwe urządzenie. W zasadzie nie było tu nic zbędnego, niczego też nie brakowało.

Mio MiVue 795

Rejestrator od Mio wrażenie swoim wyglądem. Urządzenie wygląda nowocześnie i solidnie, całość dopełniają pomarańczowe akcenty obudowy, które charakterystyczne są dla tego producenta. Sama obudowa jest z plastiku, nic tu nie trzeszczy, a każdy element jest świetnie spasowany. Na uwagę zasługuje tu również obiektyw, który jest solidną konstrukcją. Mając MiVue 795 w ręce wiem, że to solidny sprzęt.

Mio MiVue 795

 

Praca urządzenia i jego instalacja nie odbiega od rynkowych standardów. Urządzenia nie trzeba właściwie konfigurować i jest gotowe do pracy po wyjęciu z pudełka i umieszczeniu w samochodzie. Sama obsługa pracy rejestratora jest bajecznie prosta. Menu jest intuicyjne, nie wymaga studiowania instrukcji.

Mio MiVue 795

 

To przetestowania pozostały mi funkcje systemu ADAS (czyli informacje o przemęczeniu i kolizjach z poprzedzającym pojazdem oraz asystent pasa ruchu), powiadomienia o fotoradarach. Chce też sprawdzić jakiej jakości nagrania oferuje Mio MiVue 795 – czy będą tak dobre jak obiecuje producent? Przekonamy się niedługo.

Cena urządzenia wacha się w granicach 450 zł – 600 zł w zależności od wybranego sklepu. 

Link do oficjalnej strony producenta.