Ministerstwo Finansów wysłało mi wyjaśnienia w sprawie strony działającej tylko 7h dziennie

Ministerstwo Finansów wysłało mi wyjaśnienia w sprawie strony działającej tylko 7h dziennie

Opublikowano 22.04.2015 19:53 - 3


Wyszło niezłe zamieszanie, no ale chyba nikogo to nie dziwi? W końcu komunikat na stronie naszego rodzimego Ministerstwa Finansów, w którym ogłaszają, że strona internetowa działa tylko w godzinach od 8 do 15:30 brzmi przynajmniej groteskowo. Ludzie z branży z pewnością przecierali oczy ze zdumienia, ale to wszystko dzieje się naprawdę. Serwis Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa tylko przez kilka godzin dziennie, po godzinach aktywności wisi informacja o jej zamknięciu. Pierwsze przypuszczenia spadły na lokalnego informatyka, który skonfigurował serwer WWW na swoim komputerze i kończąc pracę o 15:30, wyłącza swój komputer ze wspomnianym serwisem i wychodzi do domu. Okazuje się, że to nie jest powód tego zamieszania.

Dziś oficjalnie odpisało mi Ministerstwo Finansów, za co szczerze dziękuje bo zrobili to zdecydowanie sprawnie. Otóż oficjalna informacja od ministerstwa głosi:

Uprzejmie informujemy, że strona internetowa: GIIF: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/giif/ czynna jest całą dobę we wszystkie dni tygodnia i służy do informowania zainteresowanych o działalności GIIF.

Natomiast adres https://www.giif.mofnet.gov.pl/giif/ funkcjonujący od ponad 10 lat, jest kanałem przeznaczonym jedynie do przesyłu plików zawierających informację o transakcjach w formie teletransmisji.

Strona ta jest dedykowana tylko dla instytucji raportujących do GIIF, np. takich jak banki, czy inne instytucje finansowe, a także notariuszy i jest jednym z kanałów przesyłu informacji o transakcjach przekraczających ponad 15 tys. euro oraz podejrzanych. Raportowanie odbywa się zgodnie z wymogami przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje zobowiązane do takich czynności korzystają z tej możliwości tylko w dni robocze, pomiędzy godz. 8.30 a 15.30. Dostępność strony we wskazanych godzinach wynika ze sposobu organizacji przyjmowania danych za pomocą tego kanału, bazującego na analizie zasad bezpieczeństwa transferu.

Jednocześnie oprócz strony Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (tj. https://www.giif.mofnet.gov.pl/giif/) instytucje obowiązane przekazują informacje o transakcjach na udostępnioną 24h na dobę skrzynkę mailową, a także na nośnikach magnetycznych lub papierze.

Informacje o sposobie raportowania transakcji do GIIF zawarte są w głównym portalu Ministerstwa Finansów, w zakładce GIIF:http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/giif/raportowanie-transakcji

Nastała jasność. Moje przypuszczenia, że strona to jakiś nie wyłączony relikt przeszłości zostały rozwiane. Okazuje się, że serwis żyje i cały czas funkcjonuje, od 10 lat. Ten ostatni fakt, chyba da się określić gołym okiem. Niby wszystko jasne, ale czy faktycznie właśnie w taki sposób należy załatwiać sprawę działającej w określonych ramach usługi? Czy zwyczajnie nie prościej byłoby zabierać użytkownikowi przycisk do wykonania akcji w zadanym przedziale czasowym, niż wyłączać całą stronę? Oczywiście abstrahując od tego, że przymuszamy interesantów do korzystania z przeglądarki, której śmierć została ogłoszona już jakiś czas temu. Oczywiście jej nowa odsłona pod nazwą Spartan pewno będzie wspierać wszystkie te funkcjonalności, więc czym się przejmować?

Wieści z Rozładowani.pl