1

Pierwsze co przykuwa wzrok po wejściu na nową stronę to przede wszystkim wielkich rozmiarów slider, umieszczony w centralnej części nagłówka. Przy rozdzielczości mojego laptopa (1650x1050px) nie powoduje on uczucia przytłoczenia. Jest on na tyle komfortowy, że zwraca na siebie uwagę i skutecznie wyróżnia treści. Kolejnym elementem w nagłówku jest sama nawigacja zlokalizowana w nagłówku. Jest on bardzo czytelna, dzięki zastosowaniu dużych rozmiarów czcionek. Nie bez znaczenia pozostaje ilość pozycji zlokalizowanych w menu, całość sprawie wrażenie lekkości i czytelności.

Poniżej znajdziemy informacje czym zajmuje się ministerstwo, wypis z najważniejszych wiadomości, czy bardzo ciekawie rozwiązana sekcja dotycząca aktualnie realizowanych projektów. Każdy z projektów posiada inną ikonę, wyróżniając je na tle reszty. Dodatkowo, podzielone są one na kategorie, do każdej z nich przypisany jest odpowiedni kolor. Bardzo pomysłowe i zarazem bardzo czytelne.

2

A jak wypada typowa podstrona z treścią? Tutaj konsekwentnie bardzo czytelnie. Wypis artykułu odpowiednio zaakcentowany w całej treści podstrony. Duże czcionki, dają lepsze wrażenia przy czytaniu tekstu. Elementy takie jak data, tagi czy opcje ułatwiające dostęp, ustawione są w taki sposób, że nie przeszkadzają, nie odciągają uwagi od tekstu.

3

O ile całość wizualnie bardzo ciekawa, to jak wygląda sprawa z przystosowaniem serwisu do urządzeń mobilnych? Tutaj niestety twórcy strony ministerialnej się nie popisali (lub sam zamawiający). Strona niestety nie wykorzystuje responsywności (czym jest responsywność), przez co korzystanie na telefonie czy tablecie będzie niestety mało komfortowe. Szkoda, bo właściwie to jedyny element do którego mógłbym się przyczepić.

Podsumowując nowa strona Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji to kawał dobrej roboty. Całość bardzo mocno czytelna, głównie ze względu na ogromne ilości białego koloru, do tego duży krój czcionek. Nie przeszkadzają zastosowane mnogie ilości kolorów, a dodatkowo wyróżniają i kategoryzują wybrane elementy. Nie oszukujmy się, treści które dla typowego Kowalskiego są mało atrakcyjne, podane w taki sposób że zachęcają do zapoznania się z nimi. Jaka ocena? Jak dla mnie mocna 4, głównie ze względu na brak responsywności, która aktualnie staje się standardem w dobie popularności urządzeń mobilnych. Świetna robota, jako obywatel jestem dumny :-)


Posłuchaj nas!