Mikołajkowy ranking: nie tylko Allegro, czyli świąteczne reklamy warte obejrzenia!

Mikołajkowy ranking: nie tylko Allegro, czyli świąteczne reklamy warte obejrzenia!

Opublikowano 6.12.2016 9:25 - 2


Grudzień to miesiąc przepełniony świąteczną atmosferą. I za to go uwielbiam. Świąteczne iluminacje rozświetlają ulice miast, kolędy rozbrzmiewają ze świątecznych jarmarków, zapach piernika gości w domach. Słowem: czuć święta w powietrzu. Do tego w telewizji pojawiają się świąteczne reklamy, które z roku na rok przybierają coraz to lepszą formę. Niektóre wzruszają, inne bawią, jeszcze inne zmuszają do refleksji.

(Świąteczne) reklamy warte obejrzenia – listopad 2015

Specjalnie dla Was, zgodnie z zapowiedzią, przygotowałem subiektywny ranking wartych obejrzenia – moim zdaniem – reklam świątecznych z całego świata. Nie przedłużając, świąteczne reklamy warte obejrzenia edycja 2016:

Coca-Cola

https://www.youtube.com/watch?v=4iLpcHyGcXU
Nie ma rozświetlonej ciężarówki, nie ma słynnego “Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta”, ale to wciąż reklama, na którą rok rocznie czekamy. No bo jak to święta bez reklamy Coca-Coli? To prawie jak święta bez Kevina.

Huawei


Reklama Allegro nie wzruszyła mnie tak, jak świąteczna propozycja od Huawei. Każdy z członków rodziny małego chłopca, głównego bohatera spotu, zajęty jest wirtualną rzeczywistością. Huawei zachęca nas do tego, byśmy raz w roku odstawili smartfon na bok i zajęli się sobą nawzajem – stańmy się dla siebie prezentem.

John Lewis – brytyjskie domy towarowe


W ubiegłym roku reklama tej samej firmy także znalazła się w zestawieniu. Na świąteczny spot Johna Lewisa co roku czaka tysiące Brytyjczyków. Oto Bridget, mała dziewczyna, która uwielbia skakać. Dlatego kiedy kilkulatka idzie spać, jej ojciec w nocy montuje na podwórku trampolinę. Kiedy domownicy tracą czujność, do ogrodu zbiegają się okoliczne zwierzęta i radośnie skaczą, czym doprowadzają do wściekłości pupila rodziny – poczciwego boksera. Rano Bridget jest zachwycona swoim prezentem, tak samo jak pies Buster. Przesłanie jest jedno – każde zwierzę zasługuje na chwile beztroskiego szczęścia.

Marks and Spencer


Reklama, której raczej nie zobaczycie w polskiej telewizji, ale warto ją obejrzeć. To bardziej krótkometrażowy film, niż spot reklamowy. Pierwsze skrzypce gra w nim nie Święty Mikołaj, a jego żona – pani Mikołaja. Ujmującej historii towarzyszy połączenie tradycji i nowoczesności. Warto poświęcić te 3 minuty.

H&M


Warto chwilę pochylić się nad tą reklamą, ponieważ jej reżyserem jest sam Wes Anderson. Intensywne barwy, magiczne kadry i dbałość o każdy detal – to wszystko wyróżnia jego produkcje. Tak jest i w przypadku spotu tej szwedzkiej marki odzieżowej. Do tego Adrien Brody w roli konduktora. Śmietanka!

Allegro


Reklamie polskiego serwisu aukcyjnego poświęciłem osobny wpis, dlatego teraz nie będę się już nad nią rozwodził. Musiała się znaleźć w zestawieniu. Chociażby z tego względu, że trafiła na stronę główną popularnego serwisu o tematyce reklamowej 0 Adweek. Jeszcze raz, brawa dla Allegro!

Mam nadzieję, że wkrótce do tego rankingu dołączy kilka innych produkcji. Sam z niecierpliwością czekam na świąteczną reklamę od Tymbarka – rok temu wysoko postawili sobie poprzeczkę, czy podołają i tym razem?

A jakie są Wasze ulubione reklamy świąteczne? Lubicie w ogóle je oglądać? Przyznam się bez bicia – choć jestem w wieku, kiedy magia świąt zazwyczaj słabnie, z niecierpliwością oczekuję świątecznej propozycji od Coca-Coli. A zaraz za nią – innych bożonarodzeniowych reklam. Cieszę się, że coraz częściej przypominają one krótkometrażowe filmy, a nie spoty, do których przywykliśmy na co dzień.

Wieści z Rozładowani.pl