Życie musi toczyć się dalej, dlatego chwali się, że mimo problemów firmy i producenci robią, co mogą, aby zadowolić fanów i graczy. Konsola Xbox Series X została zapowiedziana w ubiegłym roku, była opisywana jako „najpotężniejsza”, nie podawano jednak dokładnych parametrów.

Wreszcie postanowiono zadowolić graczy i ujawnić rąbka tajemnicy. Bez wątpienia poprzeczka została wysoko podniesiona, pozostaje czekać na odpowiedź Sony. Dla mnie – jako użytkownika PS4 – na uwagę zasługuje wsteczna kompatybilność konsoli Xbox Series X, chociaż taka opcja pojawi się także w PS5.

Microsoft i autorzy wpisu na blogu opisują konsolę nowej generacji trzema słowami: moc, szybkość i kompatybilność. Na jakiej podstawie? Przyznam, że jest na co popatrzeć, bo parametry bronią się same:

CPU8x Cores @ 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) Custom Zen 2 CPU
GPU12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
Die Size360.45 mm2
Process7nm Enhanced
Memory16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
Memory Bandwidth10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
Internal Storage1 TB Custom NVME SSD
I/O Throughput2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block)
Expandable Storage1 TB Expansion Card (matches internal storage exactly)
External StorageUSB 3.2 External HDD Support
Optical Drive4K UHD Blu-Ray Drive
Performance Target4K @ 60 FPS, Up to 120 FPS

Xbox Series X – szybkie ładowanie na filmiku

Oprócz parametrów ekipa Microsoftu zaprezentowała film, który pokazuje pełne możliwości nowej konsoli. Widzimy na nim, jak działa błyskawiczne ładowanie gier. Ma ono przyciągnąć graczy, którym zależy na prędkości i wydajności:

Konsola Microsoft Xbox Series X powinna pojawić się pod koniec tego roku, prawdopodobnie tuż przed świętami. Będzie to bardzo dobra okazja do zakupu świątecznych prezentów zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych ;)

źródło: xbox.com