Microsoft wygrywa gigantyczny kontrakt wojskowy na HoloLens i zgarnie $480mln

Microsoft wygrywa gigantyczny kontrakt wojskowy na HoloLens i zgarnie $480mln

Opublikowano 30.11.2018 10:44 Aktualizacja: 1.12.2018 20:03 -


Microsoft próbuje swoich sił w branży wojskowej. Gigant z branży komputerowej wygrał właśnie kontrakt, który zapewni firmie przychody w wysokości 480 milionów dolarów. Klient z najwyższej półki – rząd Stanów Zjednoczonych.

Warto na wstępie zaznaczyć, że Microsoft „pokonał” w przetargu m.in. Magic Leap (to ci od Google’a, na ich niekorzyść podobno wpłynął brak doświadczenia – są ciągle startupem). Czas zatem wziąć się za produkcję nie lada wynalazku. Koncern z Redmond będzie rozwijał własną technologię rozszerzonej rzeczywistości – HoloLens. Armia amerykańska stosuje innowacyjne rozwiązania i nie inaczej jest tym razem. Wprowadza do swojego repertuaru gogle wirtualnej rzeczywistości. Będą one wykorzystywane do szkoleń, a także testowane w warunkach bojowych.

Przez dwa lata Microsoft dostarczy ponad 100 tysięcy kompletnych zestawów. Na początek wojsko będzie testować okulary noktowizyjne, a także kamery termowizyjne. Będą one dostarczać dokładnych danych wizualnych, ale pomogą także w kontrolowaniu stanu zdrowia żołnierza. Zamówienie zawiera obszerną dokumentację, niektóre zapisy są dość nietypowe: „dzięki technologii żołnierz będzie mógł odbyć 25 bezkrwawych bitew, zanim odbędzie jedną prawdziwą…”. Byle nie ostatnią. Takie zapisy sugerują, że to właśnie szkolenia będą istotą zestawów wirtualnej rzeczywistości i głównie w tym celu są zamawiane.

Wiadome jest, że dotychczasowe gogle od Microsoftu nie zrobiły jakiejś spektakularnej karier. Co więcej, wymagały i wciąż wymagają wielu poprawek oraz innowacji, szczególnie jeśli mają trafić do wojska. Armia oczekuje, że waga jednego zestawu nie przekroczy 0,68 kg, a także że będą one kompatybilne z hełmami żołnierzy, aktualnie używanymi. Podczas symulacji urządzenia będą „pokazywać” użytkownikowi wirtualny ogień z broni, a także z większych kalibrów takich, jak przeciwpancerny pocisk Javelin. Wszystko to w rozszerzonej rzeczywistości.

Cały kontrakt ma być oczywiście z korzyścią dla US Army, która chce ciągle wyprzedzać konkurencję, jak i dla Microsoftu, który… chce wyprzedzać gonić konkurencję. Do tej pory wiele firm próbowało swoich sił w AR, nie wszystkim się to udawało. Może więc rynek militarny jest tą niszą, którą wykorzysta Microsoft i stanie się pierwszą firmą, która porządnie zarobi na wirtualnej rzeczywistości.

Wieści z Rozładowani.pl