Data center zostało wyciągnięte już jakiś czas temu, jednak Microsoft badał je i teraz dzieli się większą ilością informacji. Okazuje się, że takie podwodne centrum danych nie tylko działa dobrze pod względem wydajności, ale również jest mniej skłonne do usterek (8-krotnie mniej skłonne).

Może być to spowodowane bardzo niską wilgotnością powietrza. Firma przez najbliższy czas będzie dokładnie analizowała dane i próbowała się dowiedzieć z czego to wynika, aby móc usprawnić lądowe centra danych.

Microsoft chce jak najbardziej zmniejszyć swój ślad węglowy. Ambitny plan zakłada neutralność, czyli 0. Stąd takie testy. Kapsuła była zasilana energią odnawialną pozyskiwaną z ruchu wody w morzu. Dodatkowo cały region jest zasilany tylko odnawialnymi źródłami energii słońca oraz wiatru. Chłodziwa miała pod dostatkiem. To jednak nie koniec zalet. Taki sposób przechowywania danych wbrew pozorom jest mniej narażony niż klasyczne centra na lądzie, jeśli chodzi o pożary, odcięcie od zasilania czy też trzęsienia ziemi. Temperatura na dnie morza jest również bardziej stabilna i nie ma zbytnio na nią wpływu pora roku.

Większość populacji świata żyje w odległości do 200 km od brzegu. Umiejscowienie serwerów na dnie morza może być optymalnym rozwiązaniem.

Pozostaje sporo pytań, jaki wpływ to będzie miało na morza i oceany. O ile nie wydaje mi się, aby podniosło to w jakiś zauważalny sposób temperaturę wody globalnie, o tyle nie wiadomo jak to będzie, gdy wjedzie duża skala przedsięwzięcia. Z racji tego, że dno morza jest stabilnym środowiskiem należy brać pod uwagę, że fauna i flora, która się tam znajduje bardzo źle reaguje na jakiekolwiek zmiany w temperaturze.

Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie na stronach Microsoftu.