Zastanawiam się od wczoraj, ile osób będzie mogło odpalić na swoich kompach najnowszy system Windows 11. Byłem pewien, że co jak co, ale na moim sprzęcie, który wymieniłem rok temu nie będzie z tym najmniejszego problemu. A jednak – Microsoft jak zawsze mnie nie zawodzi.

Aktualizacja: Microsoft zapowiedział, że w wersji Preview Windows 11 system będzie można zainstalować  także na procesorach Intel Core 7. generacji oraz pierwszych układach AMD Ryzen. Wcześniejsze wymagania zakładały minimum Intel Core ósmej generacji oraz AMD Ryzen Zen 2 lub nowsze. Można już także sprawdzić oficjalną wersję testową.

Jak pobrać oficjalną wersję testową Windows 11? Poradnik

Oczywiście roczny komputer może być dość stary, ale w międzyczasie zdążyłem dołożyć kości RAM (aktualnie 32 GB), nowy dysk SSD (1 TB) i wymienić płytę główną (Asus Z390). Wszystko z procesorem i9-9900K i kartą graficzną RTX 2060. Mało? To tylko pokazuje odwieczny problem Microsoftu z elastycznością ich systemów.

Roczny pecet za słaby na Windows 11

I tak – będę porównywał tutaj ten problem do Apple i ich systemów operacyjnych. Nie wyobrażam sobie, aby po premierze nowego macOS system nie mógł być odpalony na rocznym komputerze. Ba! One idą nawet na pięcioletnich maszynach i to z powodzeniem. Co w zamian za to robi Microsoft? Udostępnia aplikację, która sprawdzi, czy nasz komputer otworzy swe zacne wrota dla Windowsa 11. Już sam pomysł wypuszczenia apki pokazuje, jaki problem ma Microsoft.

Patrząc na parametry swojego komputera i wymagania sprzętowe Windowsa 11 można przypuszczać, że z nowego systemu (tak, darmowego!!!) skorzysta naprawdę garstka ludzi, którzy mieli farta i przewidzieli kilka elementów w konfiguracji swojego kompa, które spełnią wymagania jedenastki.

Kto zaryzykuje? Można już pobierać oficjalną wersję testową Windows 11

Microsoft Windows 11 – wymagania

  • Procesor: 64-bitowy z co najmniej dwoma rdzeniami, taktowany zegarem 1 GHz lub szybszy albo zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
  • Karta graficzna: zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą i ze sterownikiem WDDM 2.0
  • RAM: 4 GB
  • Miejsce na dysku: 64 GB
  • Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
  • Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
  • Połączenie z Internetem: niezbędne do ukończenia konfiguracji przy pierwszym użyciu

I na pierwszy rzut oka wygląda wszystko okej, więc gdzie jest problem, że wspomniana aplikacja wyrzuca mi takie info:

Jak wspomniałem w ostatnim czasie wymieniłem płytę główną i tutaj doszukiwałbym się istoty problemu. Być może brak aktualizacji systemu BIOS, ale najbardziej prawdopodobne to brak włączonego UEFI. I po raz kolejny – okej, po części to rozumiem i ja to sobie ogarnę. Pytanie tylko, czy miliony mniej świadomych technicznie osób też ogarnie? Wątpię.

/wymagania dzięki: eurogamer.pl/