Microsoft szaleje ze zmianami - Skype uruchamia napisy w czasie rzeczywistym

Microsoft szaleje ze zmianami – Skype uruchamia napisy w czasie rzeczywistym

Opublikowano 7.12.2018 10:56 -


Nie można oprzeć się wrażeniu, że Microsoft ostatnio zmienił albo szefa marketingu, albo cały zespół. Rzadko kiedy aż tyle pozytywnych informacji wypływało z ich siedziby w Redmond. Po informacji o zaprojektowaniu całkowicie nowych ikonek do aplikacji w pakiecie Office teraz dowiadujemy się, że Skype także dostanie coś nowego – napisy w czasie rzeczywistym.

Jak bardzo krytycznym okiem byśmy nie patrzyli na całokształt Microsoftu, to ostatnie ruchy przedsiębiorstwa należy bez wątpienia pochwalić. Jakiś czas temu firma ogłosiła, że PowerPoint dostanie w 2019 roku napisy w czasie rzeczywistym, co będzie niewątpliwie ułatwieniem dla prowadzących różnego rodzaju prezentacje czy prelekcje. Rzecz jasna to pozytyw także dla odbiorców takowych prezentacji.

Skype z napisami w czasie rzeczywistym

Przyszła kolej na unowocześnienie Skype. Na początku, kiedy Microsoft przejął komunikator (za chwilę minie 8 lat!), było sporo głosów sceptycznych — ja także dołożyłem do nich swoje trzy grosze. Może nawet i cztery. Po paru latach jednak widać, że ekipa Microsoftu miała jakiś konkretny plan na Skype’a i skutecznie go realizuje. Ogłoszono właśnie, że Skype doczeka się rozwiązania podobnego jak wspomniany PowerPoint, czyli napisów w czasie rzeczywistym. Data przekazania takiej informacji nie była przypadkowa, albowiem 3 grudnia przypadał Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To właśnie głównie im Microsoft dedykuje nowe funkcje.

Skype
Napisy w nowym Skype

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Nowinka ma pomóc osobom niesłyszącym i niedosłyszącym w kontaktach ze światem. Podczas wypowiadania słów przez rozmówcę, oprogramowanie przetworzy je na tekst i wyświetli na ekranie na żywo. Funkcję bardzo łatwo można włączyć, klikając ikonkę „+” w trakcie rozmowy. Jeśli chcemy, aby były one wyświetlane zawsze, to wystarczy zmienić odpowiednie ustawienia. Opcje te znajdziemy, klikając swoje zdjęcie profilowe, następnie Ustawienia. Napisy będą automatycznie wyświetlane na ekranie. Microsoft dodaje, że niedługo pojawi się także opcja przewijania napisów, które pojawią się wtedy w oknie bocznym rozmowy.

Office dostaje (wreszcie) nowe ikony od Microsoftu

Żadna informacja nam nie ucieknie

Jak zapewnia firma, funkcja ta jest dobrze zoptymalizowana; tak, aby napisy nadążały za rozmówcą i nic nam nie uciekło. Mnie osobiście zastanawia czy będzie dostępna historia takich rozmów. Dodatkowo niebawem dojdzie możliwość wyświetlania napisów, korzystając z innej funkcji Skype – tłumacza. Napisy w naszym języku mają być wyświetlane także w czasie rzeczywistym.

Skype

Napisy w czasie rzeczywistym są dostępne w wersji Skype 8 i wzwyż, na iOS, Androidzie, Macu, Linuksie, no i oczywiście na Windowsie (od wersji 10 jak podaje producent). Jednak nawet pomimo spełnienia powyższych wymagań możemy nie widzieć jeszcze tej funkcji. Z informacji Microsoftu wynika, że opcja ta jest stopniowa wdrażana i może to potrwać nawet kilka tygodni.

Zobacz także: Skype rozmyje wszystko, co jest za Tobą w kamerze

Pozostaje tylko kibicować programistom Microsoftu, gdyż takie zmiany są na plus zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla osób w pełni sprawnych.

Wieści z Rozładowani.pl