Oprócz nowych komputerów Surface i rozkładanego smartfona Surface Duo 2, Microsoft zaprezentował podczas ostatniej konferencji jeszcze jeden bardzo ciekawy i przydatny produkt. To zestaw Surface Adaptive Kit, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami w obsłudze komputera.

Podczas eventu Microsoftu jeden z segmentów poświęcono dostępności produktów Surface. Choć wymienione problemy z obsługą dotyczą tak naprawdę wszystkich laptopów, nie tylko tych od Microsoftu.

Surface Adaptive Kit, czyli jak Microsoft dba o dostępność urządzeń

Osoby z niepełnosprawnościami zmagają się choćby z tym, żeby zlokalizować konkretne klawisze na klawiaturze – w tym celu przyklejają kropki dostępne w sklepach papierniczych. Niektórzy muszą używać też widelca, aby otworzyć laptopa. Zdarzało się też, że użytkownicy i użytkownicy wiercili dziury w obudowach, aby umieścić w nich sznurek dla łatwiejszego manipulowania podstawką komputerów Surface.

 

Microsoft zdecydował się wyjść naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami i za skromne 10 dolarów można teraz kupić Surface Adaptive Kit. To zestaw prostych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić pracę z laptopami i komputerami, nie tylko tymi od Microsoftu.

W skład Surface Adaptive Kit wchodzą:

  • wypukłe naklejki na klawiaturę w kontrastowych kolorach,
  • nakładki na klawisze dla osób niewidomych,
  • znaczniki korespondujących portów i kabli w kontrastowych kolorach,
  • naklejana patka z otworem na smycz ułatwiająca otwieranie pokrywy laptopa lub podstawki Surface.

Samo opakowanie zestawu także zostało zaprojektowane tak, aby jak najłatwiej je otworzyć.

– Surface Adaptive Kit jest efektem projektowania we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, a został opracowany w ramach Inclusive Tech Lab. Zestaw ten stworzono, by ułatwić korzystanie z urządzeń Microsoft bez kompromisów w zakresie ich formy czy funkcji. Wypukłe oznaczenia klawiszy klawiatury, portów czy przycisków otwierania umożliwiają łatwiejsze korzystanie z urządzeń. Ot, łatwiejszy dostęp dla każdego – tłumaczą przedstawiciele Microsoft.

Jak działa Surface Adaptive Kit?

Ważne jest także to, że Surface Adaptive Kit jest banalny w rozpakowaniu i montażu. Narzędzia ułatwiające obsługę mocuje się za pomocą silnego kleju. Wystarczy raz je zamontować, aby cieszyć się łatwiejszą dostępnością urządzeń.

Warto też podkreślić, że zestaw nie jest ograniczony do produktów Microsoftu. Sprawdzi się on także z innymi laptopami czy urządzeniami takimi jak słuchawki czy telefony. Nie musi być to też tak naprawdę tylko elektronika – funkcjonalność Adaptive Kit zależy przede wszystkim od potrzeb użytkowniczek i użytkowników.

Działanie i funkcjonalność i popularne zastosowania Surface Adaptive Kit przedstawiono na poniższym wideo:

Kolejna pomoc Microsoftu dla osób z niepełnosprawnością

Przypomnijmy, że Surface Adaptive Kit to nie pierwszy krok Microsoftu, aby pomóc osobom z niepełnosprawnościami wygodniej korzystać z technologii. W 2018 roku firma zaprezentowała Xbox Adaptive Controller – specjalny kontroler dla wszystkich, którzy lubią gry, ale nie mogą korzystać z tradycyjnego pada do konsoli.