Nowości czekają nie tylko użytkowników Windows 11.

Najpopularniejsze biurowe aplikacje świata wreszcie zyskają długo wyczekiwany refresh. Microsoft zaprezentował właśnie nową wersję aplikacji na Windows 11.

Wersja – aktualnie dostępna jako beta dla użytkowników Office Insiders – będzie miała także natywną 64-bitową odmianę ARM oraz wsparcie dla nowych dodatków. Największą uwagę przyciągają jednak zmiany wizualne, które mają być widoczne także w wersji pakietu na Windows 10.

MS Office 2021 – zrzuty ekranu

ms office windows 11 3

Czego możemy się spodziewać? Warstwa wizualna nowej wersji aplikacji jest dość spójna z tym, jak przedstawia się sama „Jedenastka”. Mamy tu więc do czynienia ze stonowanymi kolorami i zaokrągleniami rogów okien oraz uproszczeniem elementów interfejsu. Jak wyjaśnia Microsoft:

To odświeżenie wizualnej oprawy pakietu Office bazuje na opiniach użytkowników, którzy prosili o bardziej naturalne i spójne doświadczenia płynące z korzystania z aplikacji, zwłaszcza w systemie Windows.

Barwy pasków znane z dotychczasowych wersji aplikacji: ciemnoniebieski dla Worda, zielony dla Excela i pomarańczowy dla PowerPointa, zostaną zastąpione neutralnym, stalowo-szarym kolorem spójnym z barwą innych elementów nowego Windowsa. Spójność ta nie jest zresztą przypadkowa. Tracąc własną wizualną niezależność, aplikacje te mają stać się integralną częścią nowego systemu.

ms office windows 11 2

ms office windows 11

Dark mode i inne smaczki

Heavy-userów, przede wszystkim tych pracujących do późnych godzin wieczornych, powinno ucieszyć długo wyczekiwane wsparcie dla trybu ciemnego. Nowy motyw MS Office ma pasować do domyślnych ustawień systemowych. Tak długo więc, jak nasz pulpit jest ustawiony na tryb ciemny, nie grozi nam zaślepienie bielą otwieranego dokumentu.

Windows 11? Nie, dziękuję! Microsoft sam nie jest pewny, który sprzęt będzie kompatybilny z nowym systemem

Zmiany dotknęły także paska poleceń. Szybki dostęp został domyślnie ukryty, a tytuł dokumentu, arkusza kalkulacyjnego lub prezentacji jest teraz jedynym elementem, który użytkownicy zobaczą w lewym górnym rogu okna aplikacji. Brak paska jest tłumaczony chęcią uproszczenia interfejsu aplikacji. W zależności od naszych potrzeb, w dalszym ciągu będziemy mogli go jednak aktywować.

Aktualne zmiany stanowią największy redesign aplikacji Office od lat. Nowy wygląd będzie dostępny wszystkich posiadaczy urządzeń z systemami Windows 10 lub Windows 11. Klienci Office 365, którzy zarejestrują się jako beta testerzy, będą mogli wkrótce wypróbować nowy wygląd, korzystając z panelu „Coming soon” w programie Microsoft Insider.