W branży informatycznej zrobiło się bardzo głośno o nowych komputerach Apple, które jako pierwsze wyposażone zostały w autorski procesor M1. Pojawiają się również informacje na temat wydajności M1 w postaci zrzutów ekranów z benchmarków, gdzie można zauważyć, że autorski procesor Apple faktycznie jest ciekawą propozycją. Z kolei producenci oprogramowania podejmują działania, aby ich aplikacje funkcjonowały na nowych komputerach bez żadnych problemów. Spośród komunikatów twórców aplikacji niewątpliwie cieszyć może ten pochodzący z Microsoftu.

Office 2019 będzie działał z nowym procesorem M1

Na Twitterze przedstawiciel Microsoftu Erik Schwiebert poruszył temat dostępności pakietu Office dla procesora M1 stworzonego przez Apple. Według jego zapowiedzi kompilacja wersji Office 2019 miała się pojawić w kanale Beta. Późniejszy wpis to potwierdza. Jednocześnie Erik Schwiebert podkreślił, że nieznana jest jeszcze data oficjalnego wydania pełnoprawnej wersji Office 2019 dostosowanej do procesora M1. Żeby móc skorzystać ze wspomnianej kompilacji, niezbędna będzie aktywna subskrypcja Microsoft 365 oraz dostęp do kanału Beta.

Apple zaprezentowało procesor M1

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na wtorkowej konferencji Apple zaprezentowało swój autorski procesor M1 oraz wyposażone w niego komputery – MacBook Pro 13”, MacBook Air oraz Mac mini.

To 8-rdzeniowa jednostka, której struktura skupia w sobie wiele technologii, dotychczas funkcjonujących oddzielnie. Procesor został wykonany w technologii 5-nanometrowej. Apple podaje, że na jego pokładzie znajdziemy 16 miliardów tranzystorów. M1 został zintegrowany z procesorem graficznym, który według producenta jest najbardziej wydajnym GPU na rynku. Procesor M1 dostarcza do komputerów również technologię Apple Neural Engine. Apple zapewnia, że specyfikacja procesora pozwala na wykonywanie 11 bilionów operacji na sekundę.

Ceny nowych komputerów Apple

Komputery z procesorem M1 będą dostępne w sprzedaży od 17 listopada. Ich podstawowe konfiguracje w Polsce kosztują:

  • MacBook Air – 5.199 zł
  • MacBook Pro – 6.699 zł
  • Mac mini – 3.699 zł

Źródło: Twitter


Posłuchaj nas!