Dość dziwny i niespodziewany ruch ze strony Microsoftu.

W czasach, kiedy mnóstwo firm zachęca do jak największego i najlepszego zabzpieczania swoich wirtualnych kont, Microsoft robi coś zupełnie odwrotnego. W najróżniejszych aplikacjach, czy serwisach (Steam, Facebook) pojawiła się jakiś czas temu możliwość podwójnego uwierzetylniania przy logowaniu.

Dwustopniowe zabezpieczenie polega zazwyczaj na wpisaniu hasła, a następnie potwierdzeniu logowania za pomocą np. aplikacji lub kodu przesłanego SMSem. Microsoft właśnie wprowadza zupełną rewolucję, bo zachęca do… rezygnacji z haseł całkowicie.

R E K L A M A

Jak korzystać z Microsoft bez hasła?

W dobie wszechobecnych serwisów, portali społeczneściowych i praktycznie wszystkiego w wersji online, liczba haseł jest po prostu tak duża, że nie da się ich ogarnąć „w głowie”. Taka sytuacja to pole do popisu dla firm tworzących wszelkiego rodzaju menegery haseł (Last Pass, 1Password, itd). Na kanale Microsoftu na YouTube pojawił się natomiast zaskakujący materiał wideo, zobaczcie to sami:

Jak to działa? Microsoft pozwala na logowanie się do Windowsa czy nawet poczty e-mail bez żadnego hasła. Zabezpieczeniem natomiast jest albo nasza twarz analizowana przez Windows Hello, albo logowanie odciskiem palca. Mając takie możliwości bez problemu możecie usunąć hasło ze swojego profilu.

Jak usunąć hasło Microsoft?

Nie sądziłem, że kiedyś powstanie taki „poradnik”, ale cóż począć. Rezygnacja z hasła Microsoftu jest prosta, sprowadza się do kilku kroków, ale najpierw zainstalujcie na smartfonie apkę Microsoft Authenticator (wersja na iOS i Android).

  1. Instalujemy powyższą aplikację
  2. Przechodzimy na stronę accounts.microsoft.com i tam się logujemy na nasze konto
  3. Następnie odszukujemy: Zabezpieczenia => Zaawansowane opcje
  4. Tam na samym dole odszukujemy Dodatkowe zabezpieczenia
  5. Na koniec włączamy opcję „Konto bez hasła” i postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie.

To wszystko.

Aktualnie Microsoft dodaje tę funkcję do kont użytkowników na całym świecie. Według zapewnień firmy operacja taka potrwa kilkanaście dni. Osobiście odradzam stosowanie takiego rozwiązania, gdyż hasło pozostaje najpewniejszym punktem bezpieczeństwa, a na pewno dodatkowym, które utrudni włamanie na nasze konto. Szczególnie, jeśli wykorzystamy naprawdę skomplikowane hasło.