Głośno także było w innym aspekcie – cytując redakcyjnego kolegę Daniela: „Było bicie piany, że nikt nie będzie apek pod M1 robił a tu myk MS już gotowy”. Tak, wiele się mówiło o tym, że mało komu będzie się chciało dostosować apki pod procesory Apple. Przyczyn było wiele, przede wszystkim opłacalność – „bo mało popularne”, „bo za dużo zabawy”. Jednak w tej branży wszystko jest opłacalne, dopóki jest popyt.

Microsoft dostosowuje Office pod procesory Apple M1

Popyt na urządzenia Apple na nowych procesorach najwyraźniej jest i dostrzega to także Microsoft. Obie firmy są dla siebie mocną konkurencją, jednak od około roku pokazują, że można współpracować i ta współpraca może wyglądać całkiem nieźle. Pojawienie się pakietu Office jako dedykowanej aplikacji w App Store było zwieńczeniem i początkiem tej kooperacji. Co więcej – aplikacje biurowe Microsoftu nie zginęły w czeluściach sklepu Apple, a wręcz przeciwnie – gigant z Cupertino reklamował apki konkurenta na głównych stronach App Store. Da się? No jasne.

Apple M1 bije na głowę Intel i9 w MacBook Pro? Czy tylko ja tu czuję przekręt?

Teraz Microsoft jako jedna z pierwszych zewnętrznych firm wypuszcza pakiet Office, który otrzymuje wsparcie dla procesorów M1. W ślad za nimi pójdą na pewno inne, mniejsze firmy, bo przykład jest zacny.

Microsoft Office na Apple M1

Pakiet jest już dostępny do pobrania, a jego wersja będzie również działać jak dotychczas na procesorach Intela. Według zapewnień Microsoftu wszystkie aplikacje są tak zoptymalizowane, aby działały jak najlepiej i – przede wszystkim – szybciej. Współpraca pomiędzy gigantami poszła nawet dalej – Ootlook na Maki otrzymuje teraz obsługę kont iCloud.

Pakiet Office to nie wszystko – Microsoft zapewnia, że lada chwila pojawi się wsparcie m.in. dla Teamsów, a już teraz pojawiła się dostosowana pod M1 wersja Microsoft Visual Studio Code.

Pozostaje mi grzecznie czekać na swojego Maka z prockiem M1. Zachciało się 16 GB RAM, to pozostaje być cierpliwym. Na pewno będzie recenzja!

źródło: Microsoft