Microsoft i Google podjęły współpracę na rzecz rozwoju progresywnych aplikacji. Obie firmy chcą zwiększenia liczby tego typu aplikacji dostępnych w sklepie Play. 

Progressive Web Apps to aplikacje internetowe, które mają wywoływać w użytkowniku wrażenie, że są natywnie zainstalowane w systemie. Możemy z nich korzystać, nie mając połączenia z internetem. Aplikacje PWA są obsługiwane niezależnie od systemu operacyjnego. Niestety dosyć wolnym tempie zdobywają popularność. Ten stan chcą zmienić Microsoft oraz Google.

Microsoft i Google współpracują nad PWA

Microsoft i Google podjęły współpracę w celu poprawy, rozwoju oraz zwiększenia popularności PWA. Od teraz Microsoft PWABuilder będzie wykorzystywać Google Bubblewrap, aby tworzyć nowe, lepsze aplikacje PWA. Już teraz, dzięki tej współpracy dodano obsługę skrótów internetowych. Skróty pozwalają PWA na dostęp do listy szybkich akcji, które mogą wykorzystywać użytkownicy, bez konieczności zagłębiania się w interfejs aplikacji. Są one integrowane z systemem operacyjnym. Wsparcie tej funkcjonalności dodawane jest automatycznie, nie wymaga od twórcy PWA dodatkowych czynności. 

pwa builder

PWA z zaawansowanymi funkcjami dostosowywania

Współpraca obu firm wprowadziła także zaawansowane funkcje dostosowywania systemu Android, które pozwalają m.in. na nadawanie identyfikatora pakietu, wpisanie nazwy aplikacji, wprowadzenie nazwy aplikacji, która ma się wyświetlać w launcherze zainstalowanym w smartfonie, stworzenie ekranu powitalnego aplikacji, zmianę wyglądu systemowego paska stanu oraz nawigacyjnego w aplikacji, a co najważniejsze, obsługę powiadomień PUSH. Ponadto, możliwe jest określanie adresu ikony aplikacji, a także samodzielnego lub pełnoekranowego trybu wyświetlania aplikacji. 

pwa apps twitter

PWA zgłaszane do Google Play

Stworzone za pośrednictwem PWABuildera aplikacje PWA, mogą być zgłaszane do sklepu Google Play. Jednocześnie Microsoft i Google pracują razem nad Projektem Fugu. W jego ramach firmy chcą tworzyć i rozwijać nowe funkcje, które trafią do PWA. 

pwa apps android

PWABuilder pozwala wyklikać aplikację PWA

Z ciekawości przyjrzałem się narzędziu PWABuilder, bowiem miałem w ubiegłym roku styczność z aplikacjami PWA. Może nie w jakimś zaawansowanym stopniu, a z wykorzystaniem wtyczki do WordPressa dla portalu informacyjnego. PWABuilder prezentuje się naprawdę ciekawie. Proces rozpoczynamy od wprowadzenia adresu aplikacji internetowej, którą chcemy stworzyć w wersji PWA. Ja posłużyłem się własną stroną internetową. PWABuilder przeskanował ją i wyrzucił elementy, które muszę uzupełnić. Kreator pozwala także stworzyć odpowiedni skrypt, który jest wymagany przez PWA. Podsumowując, dzięki PWABuilder w prosty sposób można wyklikać sobie aplikację PWA. 

Źródło: 9to5Mac / Microsoft