Microsoft i Amazon ożenili Cortanę z Alexą, ponoć to już działa!
Microsoft i Amazon ożenili Cortanę z Alexą, ponoć to już działa!

Opublikowano 6 miesięcy temu -


Minął już przeszło rok od chwili, gdy dowiedzieliśmy się, że dwóch gigantów Microsoft i Amazon, połączą siły oraz umożliwią współpracę swoich asystentek głosowych. Wygląda na to, że Cortana i Alexa potrafią się już dogadać, a dwie konkurujące firmy stworzyły piękny technologiczny precedens.

Oczywiście to nie pierwszy raz, gdy firmy dzielą się wiedzą lub technologią między sobą. Ciekawym jest natomiast, że zarówno Microsoft, jak i Amazon posiadają podobny produkt oraz chęci, by go wspólnie ulepszyć. Cortana była odpowiedzią na Siri i miała działać głównie na urządzeniach z Windows Phone/Mobile. Uwielbiałem ten system i muszę napisać, że początkowo Cortana miała wiele przewag na Siri, której używam teraz. Cortana miała być pełnoprawną asystentką biurową — miała czytać i wysyłać nasze maile, sprawdzać i przypominać o ważnych wydarzeniach w kalendarzu lub zamawiać nam Ubera pod dom. Trochę inaczej wygląda praca Alexy od Amazona. Ta miała być raczej pomocą domową — zamówić proszek do prania, gdy się skończy, otworzyć drzwi garażowe, gdy będziemy zbliżać się do domu czy zamówić ulubioną pizzę.

Całkiem różne zdolności

Dlaczego umożliwiono współpracę obu asystentek? Cortana dysponuje około 250 umiejętnościami. Alexa dysponuje ponad 4500. Są one jednak bardzo różne. Amazon i Microsoft doszli do wniosku, że połączenie między asystentkami przyniesie same korzyści i zwiększy zakres umiejętności obu asystentek. Bajecznie prostym ma być też wywoływanie asystentek. Jak to będzie działać?

Użytkownik głośnika Echo może powiedzieć:
Alexa, włącz Cortanę!

  • Sprawdź nowe e-maile.
  • Co jest w moim kalendarzu na jutro?
  • Dodaj „zamów kwiaty” do mojej listy rzeczy do zrobienia.

Użytkownik komputera z Windows lub Harman Kardon Invoke może powiedzieć:
Hej Cortana, włącz Alexę!

  • Włącz światła.
  • Włącz Jeopardy (taki amerykański teleturniej).
  • Jaki jest mój status zamówienia?
  • Dodaj mleko do mojej listy zakupów.

Oczywiście to tylko przykłady, które już działają. Interakcji ma być więcej z każdym dniem. Obie firmy wskazują na korzyści ze współpracy. Tu znajdziecie wskazówki jak uruchamiać asystentki, ale ponoć działa to tylko w USA. Bardzo podoba mi się taka technologiczna wymiana korzyści, a Wam?