Głośno było o premierze przeglądarki Microsoft Edge opartej o open sourcowy silnik Chromium. Wiele osób oceniało, że wreszcie microsoftowa przeglądarka sprosta wyzwaniom współczesnego świata i będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale przede wszystkim szybsza. Właśnie pojawiły się kolejne nowe funkcje w Edge, które rzucają wyzwanie dla Google Chrome.

Testy odbywają się we wczesnych wersjach beta, opinie testerów są zbierane, a ich uwagi wprowadzane w życie. Nowa aktualizacja dodaje funkcje, które w Chrome nie są znane, a to kolejny argument za tym, aby wybrać Edge.

Dla mnie oczywiście jest to nie do pomyślenia, bo po wielu latach nieudanych prób ze strony Microsoftu, mam traumę do ich przeglądarek. Dalej stawiam na Chrome, bo mam do niej zaufanie, nawet pomimo sporej zasobożerności.

R E K L A M A

Wróćmy jednak do aktualizacji Edge. Nowa kompilacja, oznaczona jako 78.0.262.0 wprowadza funkcję „Kolekcje”. Opcja ta była stosowana w poprzednich stadiach przeglądarki, zarówno w Canary, jak i Beta. Funkcja ta nie jest dostępna w Chrome. Aktywuje się ją poprzez wejście na edge://flags. Tam możemy włączyć funkcję Kolekcje.

Funkcja umożliwia użytkownikom tworzenie list stron internetowych za pomocą jednego przycisku. Opcja taka może się przydać np. w przypadku zakupów, czy różnego rodzaju projektów badawczych, aby „kolekcjonować” karty. Bez problemu możemy później wrócić do całej kolekcji, nawet jeśli otwartych jest wiele innych kart.

Przeglądarka Microsoftu Chromium Edge beta już dostępna. Błyskawica!

Oprócz wspomnianej funkcji aktualizacja niesie za sobą inne dodatki. W interfejsie pojawia się przycisk, który błyskawicznie przeniesie nas do Ulubionych. Zaktualizowano również funkcję Udostępnij, dzięki czemu jest ona zintegrowana teraz ze standardowymi opcjami dostępnymi w Windows.

Oczywiście aktualizacja zawiera również szereg poprawek błędów, tych drobniejszych i większych. Chromium Edge dostępna jest w fazie beta, każdy może pobrać przeglądarkę bezpłatnie. Aktualizacje pojawiają się w trzech trybach: codziennie, co tydzień i co miesiąc.


Posłuchaj nas!