Microsoft blokuje pobieranie crapware w przeglądarce Edge

Microsoft blokuje pobieranie crapware w przeglądarce Edge

Opublikowano 3.02.2020 11:14 -


Microsoft Edge, czyli nowa przeglądarka zastępująca wszystkim znany Internet Explorer, cały czas jest udoskonalana przez zespół specjalistów. Od prawie pięciu lat starają się oni na tyle rozbudować swój program, by zaczął on stanowić konkurencję dla Google Chrome czy Mozilla Firefox. W końcu może się to udać, gdyż jak wspominałam, najnowsza wersja przeglądarki bazowana jest na Chromium. Oznacza to przede wszystkim wiele zmian w silniku, ale również w obsłudze – a to oczywiście dopiero początek.

Microsoft dokłada wszelkich starań, by spełnić potrzeby użytkowników i zwiększyć liczbę tych korzystających z Egde’a. Właśnie dlatego w wersji beta przeglądarki od czasu do czasu pojawiają się nowe funkcje, zwiastujące nadejście kolejnej aktualizacji. Tym razem prawdopodobnie Microsoft zamierza rozpocząć blokowanie pobierania crapware, które często stanowią zagrożenie dla systemu.

Czym są tak zwane crapware oraz dlaczego należy ich unikać?

Crapware to wersje oprogramowania, które często pojawiają się dodatkowo podczas instalacji innych programów. Mogą to być wersje trial programów, proste gry czy nawet aplikacje do obsługi mediów – z pozoru zupełnie nieszkodliwe. Dopiero kiedy użytkownik zdaje sobie sprawę, że posiada na komputerze zbędne pliki, ich usunięcie okazuje się niemożliwe. W większości przypadków crapware nie przewiduje opcji deinstalacji bądź jest to możliwe wyłącznie w przypadku części komponentów. Nowa aktualizacja Edge może się okazać niezwykle przydatna i mocno wyczekiwana przez wielu użytkowników. Czy to zapewni przeglądarce sukces?

Irytujące oprogramowania crapware? Na pewno nie w Microsoft Edge!

Na ten moment Edge wykorzystuje już filtr SmartScreen, by chronić użytkowników przed phishingiem oraz złośliwym oprogramowaniem. Nowa funkcja ma jednak blokować również możliwość pobrania plików, które mogłyby zawierać niechciany kod. Jest ona już dostępna w wersjach beta, co może oznaczać, że niebawem pojawi się kolejna aktualizacja przeglądarki. Należy jednak wiedzieć, że Microsoft nie przewiduje automatycznego uruchamiania ochrony przed crapware. Każdy użytkownik musi samodzielnie ją uruchomić w ustawieniach prywatności oraz usług.

crapware
ustawienia blokady crapware w Microsoft Edge

Microsoft informuje, że nowa funkcja znacznie wykracza poza możliwości bezpiecznego przeglądania od Google. Do tej pory była ona jedynie dostępna dla klientów korporacyjnych, a teraz, dzięki Edge, również dla wszystkich konsumentów.

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl