Microsoft 365, dawniej Office 365 oraz Google Workspace nie będą mogły być używane we francuskich szkołach. Minister edukacji narodowej obawia się o przetwarzanie danych poza Unią Europejską. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Francja postanowiła zakazać użytkowania w szkołach darmowych wersji pakietów biurowych Microsoft 365 (dawniej znanego jako Office 365) oraz Google Workspace. Powodem jest kwestia przetwarzania danych w chmurze. Otóż tamtejsze przepisy nie zezwalają na przechowywanie danych obywateli na serwerach zlokalizowanych w USA. Motywem działań francuskiego rządu jest chęć zadbania o prywatność i bezpieczeństwo dzieci oraz młodzieży. Oferty bezpłatnych usług będą więc poza zakresem zamówień publicznych. Urzędnicy przyjrzą się też temu, jak wygląda kwestia użytkowania rzeczonych pakietów w placówkach działających we Francji. Skoro bezpłatne usługi nie wchodzą w grę, co z płatnymi wariantami?

Microsoft 365

Francja zakazuje Microsoft 365 i Google Workspace w szkołach – co dalej?

Sprawa jest dość złożona, gdyż zakaz, o którym aktualnie mówimy, obejmuje darmowe wersje bezpłatnych usługi Microsoft 365 i Google Workspace, a także im podobnych. Zatem czy placówki mogą sięgać po opcje płatne? Nie, gdyż te zostały odrzucone już wcześniej z obawy o ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Tamtejszy rząd twierdzi, że przechowywanie plików w chmurze, której serwery znajdują się w Stanach Zjednoczonych, jest sprzeczne z RODO oraz Schrems II.

R E K L A M A

Microsoft widzi problem i już w lipcu ogłosił Microsoft Cloud Sovereignty Edition, dzięki czemu korzystanie z konkretnych usług może być zgodne z polityką w Europie. Oczywiście to wymaga czasu, który może przeciągnąć się w miesiące. Google na ten moment nie odnosi się do sprawy, ale możemy oczekiwać, że gigant z Mountain View pracuje nad rozwiązaniem problemu. Przypuszczenia wpisują się bowiem w ubiegłoroczną inicjatywę Google, która miała na celu dostosowanie się do wymagań Unii Europejskiej na polu ochrony danych osobowych. Pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji. Uspokojeniem może być to, że na ten moment podobne obostrzenia nie dotyczą polskich szkół.

Kościół jak znanylekarz.pl? Poznań – miasto doznań otwiera ciekawą usługę w jednej ze swoich parafii