Jak to jednak w życiu bywa, rzeczywistość jest zupełnie inna niż planowana. Szczególnie jest to widoczne właśnie w kwestiach bezpieczeństwa w sieci. Odkryto właśnie wadę, która najprawdopodobniej powstała już na etapie projektowania.

Dziura w zabezpieczeniach aplikacji pozwoliła młodym użytkownikom wykonywać dokładnie odwrotne kroki od zamierzonych: uczestniczyć w czatach grupowych z dorosłymi, bez zgody rodziców czy też opiekunów. Wydaje się to banalny problem, ale wszystko wskazuje na to, że projektanci zapomnieli o autoryzacji podczas dołączania do nowych grup. Szkolna wpadka.

Messenger Kids – pełen bugów

Facebook w momencie, kiedy zdał sobie sprawę z problemu, postanowił wysyłać do rodziców informację o luce.

„Cześć [parent],

Znaleźliśmy błąd techniczny, który umożliwił przyjacielowi [child] utworzenie czatu grupowego z [child] i jednym lub kilkoma zatwierdzonymi przez rodziców przyjaciółmi. Chcemy, abyś wiedział, że wyłączyliśmy ten czat grupowy i upewniamy się, że takie rozmowy nie będą dozwolone w przyszłości. Jeśli masz pytania dotyczące programu Messenger Kids i bezpieczeństwa online, odwiedź nasze Centrum pomocy i kontrolę rodzicielską programu Messenger Kids. Docenimy również Twoją opinię”.

Aplikacja na razie nie jest dostępna w Polsce, została uruchomiona do tej pory w pięciu innych krajach: USA, Kanadzie, Meksyku, Tajlandii i Peru. W ubiegłym roku Grupa ds. Prywatności złożyła skargę do Federalnej Komisji Łączności, twierdząc, że aplikacja naraża prywatności dzieci na ryzyko i nie przestrzegała Ustawy o ochronie prywatności dzieci w sieci (COPPA).

Jest to oczywiście kolejna wpadka Facebooka, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ostatnie lata nie są dobre dla społecznościowego giganta, ale mimo to serwis idzie po swoje i ciągle się rozwija.