Nowa wersja używanej aplikacji to przeważnie nic nadzwyczajnego. Zazwyczaj odbywa się to w tle, a my nie zauważamy żadnych zmian. Śladem pozostaje zużyty transfer, który przy dzisiejszych aplikacjach potrafi zdzwić – aplikacja do komunikacji, która zżera 100 MB? Pikuś. Widocznie ktoś się w Facebooku połapał, że dłużej tak nie można i napisali aplikację niemal od nowa.

Stary nowy Messenger

W poprzednim roku otrzymaliśmy od Facebooka zmiany w interface, który został maksymalnie uproszczony. Taka aplikacja jak Messenger powinna być „czysta”, więc był to strzał w dziesiątkę. Teraz na warsztat wzięli całą resztę, czyli to, czego nie widzimy. Tak mówi o tym Facebook w swoim komunikacie prasowym:

W Messenger 4 rozpoczęliśmy proces upraszczania i przeprojektowania Messengera, wewnętrznie zwanego Project LightSpeed, a teraz od podstaw przebudowaliśmy aplikację na iOS. Dziś wprowadzamy szybszego, mniejszego i prostszego Messengera na iOS, który będzie dostępny w ciągu najbliższych kilku tygodni. Messenger załaduje się teraz dwa razy szybciej i będzie zajmował 1/4 swojego poprzedniego rozmiaru.

Zmiany

Facebook uprościł kod aplikacji o 85%, w liczbach jest to zmiana z 1,7 miliona linijek kodu do zaledwie 36​​0 tysięcy. Co to znaczy dla przeciętnego użytkownika?

nowy wygląd messengera

Czas uruchamiania się zredukowany dwukrotnie. Nie uważam, by był to najważniejszy aspekt, bo przecież Messenger działa niemal cały czas w tle na większości telefonów. Nie mniej jednak można oczekiwać, że otwieranie dymków będzie bardziej responsywne.

75% lżejszy. Waga poprzedniego Messengera często była wytykana przez użytkowników z mniejszymi pamięciami w swoich telefonach. Aż dziw brał, ile może ważyć komunikator. Z tego też powodu powstały alternatywne rozwiązania. Teraz mają one mniejszy sens.

Uproszczony projekt. Facebook wspomina o usprawnionym projekcie, który w przyszłości przełoży się na łatwiejsze i szybsze tworzenie nowych funkcji. Wspominają o 40 różnych rodzajach list kontaktów, które działają wewnątrz aplikacji, które zostały ujednolicone.

Cieszę się, że ktoś w Facebook zauważył bolączkę, jaka im towarzyszyła już od dawna. Jestem świadom, że dzisiejsze telefony poradzą sobie z komunikatorem, który będzie ważył 0,5 GB, ale nie jest to zgodne ze sztuką. Optymalizacja to coś, o czym dziś się zapomina, żyjąc w dobrobycie nadmiaru mocy urządzeń przenośnych.

Zaktualizowany Facebook Messenger dla systemu iOS będzie dostępny w najbliższych dniach dla wszystkich. Użytkownicy Androida muszą jeszcze poczekać.


Posłuchaj nas!