Jak informowaliśmy kilka dni temu, przy okazji premiery iOS 14 Apple w końcu zdecydował się umożliwić użytkownikom samodzielną zmianę domyślnej przeglądarki i aplikacji do obsługi poczty elektronicznej. Nie jest tajemnicą, że poza samymi klientami marki, największym beneficjentem długowyczekiwanej funkcji jest Google, do którego należą najpopularniejsze aplikacje w obu segmentach. Inny gigant technologiczny, Facebook, nie jest jednak zadowolony z zakresu wprowadzonych przez Apple zmian. Jak twierdzi portal The Information, firma od dłuższego czasu próbuje bowiem wymóc podobne zmiany w iOS w zakresie wyboru preferowanej aplikacji do wysyłania wiadomości.

Choć krok, jaki Apple zrobił w kierunku użytkowników Gmaila i Chrome (oraz ich konkurencji) może wskazywać na to, że firma zmienia swoje stanowisko wobec zewnętrznych aplikacji, okazuje się, że w przypadku komunikatorów sprawa nie jest taka prosta. Cytowany przez The Information Stan Chudnovsky (szef Messengera w Facebooku) twierdzi, że choć firma od lat zabiega o możliwość wyboru Messengera i WhatsAppa jako domyślnych aplikacji do wiadomości w iPhonach, stale spotyka się z odmową na tym polu. Przypuszczalnie głównym powodem była chęć rozwoju iMessage. Autorski system wysyłania wiadomości, przez długi czas napędzał bowiem sprzedaż sprzętu Apple.

I faktycznie, jeśli przyjrzymy się temu jak iMessage zmieniało się w przeciągu ostatnich kilku lat, staje się oczywiste, że Apple włożyło sporo wysiłku, aby zatrzymać użytkowników przed odejściem do innych aplikacji. Wiadomości głosowe, naklejki, efekty specjalne, spersonalizowane Memoji – wszystko to przez długi czas stanowiło o przewadze iMessage nad konkurencją i sprawiało, że użytkownicy chcieli pozostać w sieci stworzonej przez Apple.

Dochodzą do tego także kwestie prywatności. Apple od dłuższego czasu stara się budować wokół swoich produktów atmosferę bezpieczeństwa, dając użytkownikom poczucie, że ich dane są należycie chronione. A Facebook? Cóż, trzeba przyznać, że mimo kompleksowego szyfrowania wiadomości jakie oferuje, niezupełnie pasuje do tego obrazka.

Nie można także wykluczyć także dużo bardziej prozaicznego powodu „niechęci” Apple do Messengera. Zmiana może być po prostu… zbyt skomplikowana do przeprowadzenia. Zezwolenie innym aplikacjom na zastąpienie Wiadomości wymagałoby znacznie większych zmian w systemie IOS niż zmiana przeglądarki czy klienta pocztowego.

Niezależnie od przyczyny, w obecnej sytuacji presja jaką Facebook stara się wywrzeć na Apple raczej nie ulegnie zmniejszeniu. Biorąc pod uwagę, że z puntu widzenia użytkownika możliwość wyboru zawsze wydaje się lepszą opcją, myślę, że warto kibicować tej zmianie.


Posłuchaj nas!