Mercedes Vision EQS - elektryczna limuzyna najwyższej klasy

IFA 2019, na których byliśmy, to nie jedyne ciekawe targi w tym miesiącu. Właśnie w najlepsze trwają samochodowe targi we Frankfurcie. Debiutowało tam kilka nowych pojazdów EV. Jednym z najciekawszych z pewnością jest Mercedes Vision EQS.

Elektryczny EQS to wizja tego, czym może się stać klasa S, gdy zadebiutuje w bezemisyjnej wersji. To też kamień milowy w historii Mercedesa. Po raz pierwszy pokazano samochód od podstaw zbudowany z myślą o napędzie elektrycznym, i to jaki samochód!

Mercedes eqs - Artystyczna wizja przyszłości

Mercedes Vision EQS zaprojektowany został w konstrukcji pojedynczego łuku. Faktycznie lekka i zwarta bryła, przypomina coś, co jest znacznie lżejsze dla naszych zmysłów niż tradycyjna „S-Klasse”. Projektanci nowego EQS nazwali to rozszerzeniem „Progressive Luxury”, który był ich jeżykiem projektowania.

Według projektantów Mercedesa ta gładka bryła jest dramatyczna, potężna i majestatyczna. Ich myślenie chyba zdominowały kompleksy, które od lat toczą Mercedesa. Niemiecki producent chce produkować tylko „lepsze od dobrego”.

Dla mnie nowy Mercedes nie jest majestatyczny ani dramatyczny. To piękna i lekka bryła, która potrafi ukryć prawdziwy charakter pojazdu. Potężna limuzyna sprawia wrażenie lekko unoszącej się ponad asfaltem — niczym łódź ponad spokojnymi falami.

To zasługa projektantów, którzy stworzyli na nowo definicję luksusu. EQS „stoi” na 24-calowych, 12-ramiennych przewleczonych szprychami felgach. Wydają się one tak piękne, ale zarazem tak inne od linii nadwozia, że można je przyrównać do klejnotów i biżuterii na nagim ciele człowieka.

To nie jedyny klejnot. Mercedes akcentuje w wyraźny sposób trójramienną gwiazdę, która w postaci setek miniatur zastępuje tradycyjne oświetlenie. Front pojazdu, tuż pod linią maski oświetla zbiór 188 obwodów zawierających w sumie aż 940 diod LED. Kunsztowna iluminacja, oraz jej obwód jest żywa i może wchodzić w interakcję z otoczeniem. Karoseria pojazdu czerpie z najdroższych modeli Maybacha, dwa odcienie jeszcze lepiej oddziela od siebie świetlny pas, który okala cały pojazd. Z tylu łączy też kolejną plejadę 229 gwiazd, które tym razem zastępują tradycyjne tylne oświetlenie.

Na uwagę zasługuje też nowe wnętrze, które zrywa z konwencją monolitu i monobloków. Inspiracją dla tego projektu były pokłady luksusowych łodzi i jachtów. Lekka, dobrze oświetlona i uciekająca przestrzeń jeszcze bardziej przekonuje mnie, że Vision EQS płynie, a nie jedzie.

Sportowy charakter

Mercedes Vision EQS dysponuje dwoma silnikami i napędza wszystkie 4 koła. Moc silników wynosi 350 kW (476 KM). Pozwoli to przekroczyć pierwszą „setkę” w ciągu 4,5 sekundy.

Firma nie zdradziła jeszcze, jakiej pojemności są akumulatory, ale ich naładowanie do 80% potrwa mniej niż 20 minut. Deklarowany zasięg wynosić będzie do 700 kilometrów według norm WLTP.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta:
https://www.mercedes-benz.com/en/eq/concept-cars/vision-eqs/

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Daniel Buliński

Powiązane

Adidas wydaje buty koszykarskie w klimacie Star Wars

Kolaboracje firm odzieżowych z markami popkulturowymi na stałe wpisały się już w obraz sklepów odzieżowych i naszych szaf. Tym razem…

Październik 22nd, 2019

[S02E04] WWWłaśnie Podcast - Rynek gier mobilnych jest trudny

Wiesz, że średni koszt pozyskania instalacji gry mobilnej to 4 dolary? To sporo. Marzenia o gierce stworzonej w garażu czy…

Październik 22nd, 2019

"Star Wars Jedi: Fallen Order" zapowiada się dużo lepiej niż myślałem

Najnowsza gra z uniwersum „Gwiezdnych Wojen”, choć wcześniej się na to nie zanosiło, cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród recenzentów,…

Październik 22nd, 2019

"Monument Valley" - popularna mobilna gra, która mnie rozczarowała

Przyznaję, że rzadko kupuję gry mobilne. Nie jestem zwolenniczką tytułów na smartfony, zdecydowanie bardziej wolę klasyczną sesję przy PS4. Ostatnio…

Październik 22nd, 2019

Facebook będzie oznaczał fake newsy, aby uniknąć "ingerencji wyborczej" w 2020 roku

Facebook stara się usilnie poprawić swój wizerunek. Co chwilę wprowadzane są jakieś zmiany w polityce prywatności serwisu, a teraz Mark…

Październik 22nd, 2019

Netflix zwiększa zadłużenie o 2 mld USD. Firma inwestuje we własne treści

Po raz drugi w tym roku Netflix zwiększa swoje zadłużenie o 2 mld USD. Uzyskane w ten sposób środki mają…

Październik 22nd, 2019