Dlaczego media społecznościowe są tak uzależniające?

Dlaczego media społecznościowe są tak uzależniające?

Opublikowano 11.02.2020 15:17 -


Media społecznościowe od dłuższego czasu stanowią nieodłączną część naszego życia. Można wręcz powiedzieć, że dzień bez zajrzenia na Facebooka czy Instagrama dla wielu osób jest dniem straconym. Nie ulega więc wątpliwości, że jako społeczeństwo jesteśmy uzależnieni od bycia w sieci.

Każdy poranek rozpoczynasz od przejrzenia najświeższych żartów czy memów od swoich znajomych? A może sprawdzasz, jak inni spędzają ten czas, kiedy Ty siedzisz w pracy? Cokolwiek robisz, jeśli robisz to niemal non stop, musisz przyznać, że jesteś uzależniony. Stanowienie części społeczności i chęć zostania zaakceptowanym to odrębny problem. Jednak tak jak każde uzależnienie, tak i te wpływa negatywnie na psychikę człowieka. Gdzie więc szukać przyczyny i jak to rozwiązać?

media społecznościowe stanowią problem sam w sobie

Ilość polubień posta, komentarza, zdjęcia na Instagramie, a może ilość znajomych? Każdy z tych aspektów ma coraz większe znaczenie zwłaszcza dla młodzieży, która pragnie się chwalić swoim bogatym życiem w mediach społecznościowych. Z czasem przekraczają jednak pewną granicę, dając dostęp do swoich prywatnych danych, całkowicie zapominając o czymś takim, jak prywatność. Platformy łączące użytkowników powstały właśnie w tym celu – by pobudzać konkretne zachowania społeczne. Do czego doprowadza korzystanie z nich każdego dnia?

Wśród uzależnionych od mediów społecznościowych należy wyróżnić kilka grup. Nie można wszystkich wrzucić do jednego wora, gdyż ich zachowania znacznie się od siebie różnią. Najgroźniejszymi użytkownikami są osoby, dla których korzystanie z ulubionych portali jest najważniejszą czynnością każdego dnia. Angażują się w publikację postów i śledzenie na bieżąco największych newsów, zaniedbując wszystko inne.

Druga grupa to osoby, które każdego dnia zaglądają na swoje profile, jednak nie jest to wyznacznik organizacji ich dnia. Na pewno część obowiązków jest przez to zaniedbana, jak na przykład nauka czy sprzątanie mieszkania. Nie jest to natomiast uzależnienie do tego stopnia, by miało to negatywne skutki psychiczne.

jaki jest największy problem korzystania z mediów?

Kluczową cechą psychologiczną, dostrzeganą przez wielu specjalistów, jest nieprzewidywalność. Każdego dnia, kiedy odwiedzamy jeden z portali społecznościowych, mamy nadzieję, że znajdziemy tam coś interesującego. Zazwyczaj tak jest! Pośród licznych postów znajomych przewijają się również śmieszne obrazki czy wartościowe artykuły o nowinkach technologicznych. Nagrody, jakie czekają na użytkowników, mają przede wszystkim oddziaływać na ich psychikę, poświadczać przynależność do pewnej społeczności. Jest to jeden z głównych powodów, przez które lubimy publikować różnorodne wpisy na swoich profilach. Zwykli użytkownicy nigdy nie wiedzą, kiedy przyjdzie do nich kolejne powiadomienie, wiadomość bądź ktoś skomentuje post. Liczą jednak na to, że reakcja społeczności będzie jak największa, co w ostateczności przełoży się na radość takiej osoby.

To oczywiście zaledwie część z wypowiedzi specjalistów, którzy szukają powodów szkodliwości mediów społecznościowych. Jest ich mnóstwo, dlatego jeśli interesuje Was ta tematyka, koniecznie przeczytajcie więcej teorii TUTAJ.

Wieści z Rozładowani.pl