Biznes w przestrzeni Internetu daje wiele możliwości, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają na sprawny rozwój i podjęcie efektywnych działań. Na polskim rynku wirtualnym działa wielu autorów, dostarczających wartościowego kontentu, a jednym ze sposobów na docenienie ich pracy jest właśnie Patronite. Dla samego twórcy ta współczesna forma mecenatu stanowi doskonały sposób na „rozbujanie” działalności, a tym samym poszerzanie horyzontów, realizowanie założeń i koncepcji. Kiedy zacząć przygodę z Patronite? Najlepiej od zaraz – zarówno w roli Patrona, jak i Autora.

Patronite – co to jest?

Patronite to miejsce, w którym spotyka się Autor tworzący konkretną formę przekazu i Patron, który tę formę pragnie docenić nie tylko przysłowiowym „lajkiem”, ale i regularnym wsparciem finansowym. Patron wpłaca na konto Autora co miesiąc konkretną kwotę, aby ten uzbierane fundusze mógł wykorzystać na potrzeby własnego biznesu. Autor dzięki temu zyskuje środki na nowy sprzęt, podróże, narzędzia i po prostu rozwój, a Patron – dostęp do nagród czy nowych treści. Przy tym realny wkład w „pozytywny przekaz” i wsparcie kultury są absolutnie bezcenną wartością.

Patronem może zostać każdy, kto pragnie dołożyć „cegiełkę” do rozwoju pasji i sukcesu Autora, przy okazji poznając jego pracę od kuchni. Autorzy często konsultują się ze swoimi darczyńcami, pytają o zdanie, włączają ich pośrednio do tworzenia treści. Z kolei Autor, który jest regularnie wspierany finansowo, może pozwolić sobie na luksus zarabiania na swojej pasji.

Jakie zalety płyną z uczestnictwa w programie Patronite dla twórców YouTube?

Dobrowolne wsparcie Twojej pracy

Patronite pozwala na dobrowolne wsparcie Twojego talentu oraz czasu i energii włożonej w rozwijanie pasji. Osoba obserwująca Twój rozwój, samodzielnie podejmuje decyzje o przekazaniu konkretnej kwoty pieniężnej, która pomoże Ci działać jeszcze efektywniej. Dzięki temu buduje się swego rodzaju mała społeczność, która Patronom umożliwia kontakt z ulubionym twórcą, a Autorom – zdobywanie kapitału na nowe możliwości.

Pomoc w osiągnięciu celu

Cel uświęca środki. Zakładasz kanał podróżniczy na YouTube, wyjeżdżasz, pokazując przy okazji swoim subskrybentom cienie i blaski turystycznych eskapad i nagle zatrzymujesz się w miejscu z powodu braku środków na kolejne wyjazdy.

Ewentualnie, nagrywasz dla widzów tutoriale, jak nauczyć się rysować w konkretnym stylu graficznym i potrzebujesz nowego sprzętu lub programu.

Jeśli cel jest wyznaczony zgodnie z duchem społeczności – Patroni z pewnością będą go wspierać.

Uwolnij się od komercyjnych zobowiązań i nieugiętych reklamodawców

Współpraca z agencjami i reklamodawcami wygląda różnie, a często wiąże się też z ograniczeniami i narzuconą wizją. Cóż, nie jest tajemnicą, że tworząc własne środowisko rozwoju, każdy chce budować je w zgodzie ze sobą – zwłaszcza, jeśli jest to pielęgnowana od lat pasja.

Patronite pozwala na zdobycie środków i rozdysponowanie ich na konkretny Twój cel związany z działalnością. Nie musisz się tłumaczyć nikomu i dalej możesz się rozwijać. Nawet jeśli inne formy zdobycia funduszy zawiodą – dobrze jest mieć taką „poduszkę finansową”.

Regularne źródło finansowania

Regularne wpłaty to jeden z największych plusów Patronite. W przeciwieństwie do jednorazowych „zrzutek” pozwalają na stały rozwój i płynność działań.

Zarabiaj na swojej pasji

„Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Możliwość zarabiania na tym, co się lubi (i potrafi) to pierwszy krok do pełnej satysfakcji.

Kanały na YouTube, które warto wspierać (w mojej opinii)

„7 metrów pod ziemią” 

Internetowe wywiady o tematyce społecznej. „Byłem gangsterem”, „Seks za pieniądze” czy „Zawód komornik” to tylko przykładowe tytuły, jakie tam znajdziecie. Jest ciekawie, czasem smutno, czasem zabawnie, czasem zatrważająco.

„Grupa Filmowa Darwin”

Humorystyczne materiały wideo o różnej tematyce. Doskonała realizacja, świetne poczucie humoru.

„Globstory”

Czyli opowieści z globalnej wioski, inspirowane codziennym życiem na Ziemi. Bułgaria, Tanzania, Ekwador… czyli świat w bardzo dobrze przyswajalnej i smacznej pigułce.

„Na gałęzi”

Nie ma chyba na YouTube drugiego tak ciekawego kanału o tematyce filmowej! Znajdziecie tu wszystkie nowości ze świata kina, ale także smaczki dotyczące pracy z drugiej strony kamery. Autor w perfekcyjny sposób rozkłada na czynniki specyfikę i charakter pracy konkretnych reżyserów, ale też w niezwykle humorystyczny sposób potrafi złapać ich na „wpadkach”.

Pełną listę kanałów, które można wspierać, znajdziecie na oficjalnej stronie Patronite.

Współczesna forma mecenatu to doskonały sposób na wsparcie wartościowych treści na YouTube, ale także sposób na zmonetyzowanie swoich pasji. W przypadkach wielu kanałów, wykorzystanie Patronite zostało zapoczątkowane z inicjatywy subskrybentów. Ludzie bardzo często i chętnie chcą wspierać pomysłowych autorów. Sama uskuteczniam taką formę „zapomogi” i z niecierpliwością wyczekuję nowego odcinka na moim ulubionym kanale. Możliwość bezpośredniego docenienia tak wartościowej pracy jest dla mnie ogromną satysfakcją, która zwiększa się za każdym razem, kiedy pomyślę, że dzięki mnie ktoś może działać dalej i się rozwijać.