McDonald's znów w kreatywny sposób pomaga pszczołom

McDonald’s znów w kreatywny sposób pomaga pszczołom

Opublikowano 17.09.2019 21:06 -


Społeczna odpowiedzialność biznesu to temat bardzo popularny, zwłaszcza wśród wielkich korporacji. McDonald’s od lat włącza się zarówno w pomoc dzieciom, projekty edukacyjne, jak i w projekty na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W maju bieżącego roku w Szwecji McDonald’s, wspólnie z agencją Nord DDB, mająca swoje siedziby w różnych miastach Skandynawii, postawiła pięć miniaturowych restauracji, będących ulami dla pszczół. Akcja ta zyskała bardzo duży rozgłos. Ja również pisałem o niej na łamach DailyWeba. Zachęceni tym sukcesem twórcy, zdecydowali się na kolejną akcję, z pszczołami w roli głównej.

McDonalds otworzył restaurację dla… pszczół!

Tym razem zajęto się tablicami powitalnymi, postawionymi przed restauracjami i bilbordami. Te pierwsze, na których widnieje hasło Alltid opped (zawsze otwarte), są stałymi instalacjami drewnianymi z wywierconymi otworami w napisie, w których dzikie pszczoły i inne owady mogą tworzyć gniazda. Wszystkim franczyzobiorcom McDonald’s dano możliwość zamówienia własnych desek i dostosowania wiadomości, co pozwala na skorzystanie z oferty także tym restauracjom, które nie działają całodobowo.

Jednocześnie McDonald’s rozpoczął współpracę z JC Decaux w celu stworzenia siedlisk dla dzikich pszczół na tyłach billboardów skierowanych na północ (pszczoły czują się najlepiej, jeśli ich gniazda są ustawione na południe). Pierwszy test aktualnie przeprowadzany jest w Jarfalli pod Sztokholmem, gdzie sześć dużych hoteli pszczelich zostało zamontowanych na tylnej części billboardów. Jeżeli testy się powiodą to McDonald’s ma w planach rozszerzenie inicjatywy wiosną 2020 roku.

Jestem dużym przeciwnikiem billboardów i innych reklam wielkoformatowych, jednak jak mają one tak wyglądać, to mogę im sporo wybaczyć. Jestem świadomy, że gdyby nie wielka popularność akcji z McHive, to McDonalds nie zdecydowałby się pewnie na kontynuowanie pomocy pszczołom i innym owadom, jednak i tak należy pochwalić tę inicjatywę. Mam nadzieję, że nie skończy się na Szwecji i polski oddział firmy pójdzie drogą wyznaczoną przez skandynawskich kolegów, czego sobie i Wam życzę, bo pszczoły to naprawdę bardzo pożyteczne stworzenia, które nie tylko produkują pyszny miód, ale też zapylają 70% spośród 100 różnych gatunków roślin, z których pochodzi 90% światowej dostawy jedzenia.

Źródło: AdAge

Wieści z Rozładowani.pl