To z czym miałem jednak największy problem, to z upewnieniem się czy moje rozwiązania w szablonie są optymalne i bezpieczne. Tutaj z radą przyszli bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy zjedli zęby na skórkach WP. Teraz jednak wiem, że przy kolejnym szablonie nie będę potrzebował już ich pomocy, bo jest naprawdę interesujące narzędzie dostępne w sieci, które zrobi to za nich.

Serwis nosi nazwę ThemeCheck.org i jest to Open Source’owa platforma, dzięki której możecie zweryfikować zabezpieczenia i optymalizacje własnego szablonu. Oczywiście najbardziej się przyda przy weryfikacji tworzonego od podstaw szablonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie by sprawdzić szablon, który kupiliście czy pobraliście. Jak działa w zasadzie to narzędzie?

Otóż wystarczy za pomocą odpowiedniego formularza przesłać spakowane pliki szablonu. Pierwsze moja obawa, to że serwis może wyłudza szablony od użytkowników, jednak jest dodatkowo opcja o nieprzechowywaniu szablonu na serwerach twórcy narzędzia. Pozostaje wierzyć w uczciwość właściciela. Niemniej jeśli jednak to nie stanowi dla was problemu, to potem jest już z górki. Teraz wyświetlona zostanie ocena bezpieczeństwa i optymalizacji szablonu, a poniżej wszystkie inne bolączki wymienione w postaci listy.

themecheck

Prócz informacji o błędach zostanie wyświetlona metryczka naszego szablonu, a w widoku podsumowania wszystkie najważniejsze informacje (wielkość, rodzaj plików, rodzaj licencji czy data utworzenia). Prócz tego serwis oferuje możliwość umieszczenia widgetu z oceną naszego szablonu, zapewniając o jego dobrej optymalizacji i zabezpieczeniach. Prócz samych szablonów WordPress, narzędzie to obsługuje także szablony dla platformy Joomla.

ThemeCheck jak wspomniałem jest na licencji Open Source, więc jeżeli nie chcecie nigdzie uploadować swoich szablonów, wystarczy pobrać kod narzędzia i uruchomić go na własnym serwerze. Pomysł z automatycznym sprawdzaniem błędów uważam za świetny, gdyż jest naprawdę wiele standardowych rzeczy o których należy pamiętać, a o których niestety często się nie pamięta.