Całkiem niedawno trafiło w moje ręce oprogramowanie od firmy BinSoft ze Szczytna – nasze, krajowe ;). Nie wiem od czego jest ten skrót – mpFirma – ale mniejsza z tym.

Prowadzę swoją działalność już jakiś czas i znalazłem w tym sofcie kilka ciekawych funkcjonalności. Muszę na starcie zaznaczać, że nie jest to SaaS i działa jako aplikacja desktopowa (gdzieś napotkałem na informacje o pracach nad aplikacją mobilną) na Windowsa i Maka(takich nie ma wiele).  Jednak czy nasze dane będziemy trzymać na własnym komputerze czy w chmurze – to zależy już od nas ponieważ mamy możliwość korzystania z bazy danych na zewnętrznych serwerach a aplikacja robi wtedy za zwykłego klienta.

Co dla mnie jest ważne z punktu prowadzenia działalności? Oczywiście możliwość wystawiania faktur. Przydatny jak najbardziej będzie katalog produktów aby nie musieć za każdym razem ich wpisywać „z palca”. Moduł CRM oraz raporty. To wszystko nie są jakieś wygórowane wymagania ale mpFirma może o wiele wiele więcej.

Prowadząc działalność usługową IT nie mam zbyt dużego wymagania jednak nie raz pracowałem z klientami, którzy potrzebowali softu mogącego sporo, nasłuchałem się o problemach w oprogramowaniu  np. z brakiem możliwości sprzedaży towarów na m2 czy m3, nie wspominając już o integracjach z kurierami czy wysyłką SMS/email. Przez okres testowania mpFirmy zauważyłem że to oprogramowanie takie opcje posiada.

dash

Może was zdziwię ale jedna z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy to przejrzystość interfejsu. Tak. Przejrzystość interfejsu. Jeśli chodzi o proste wystawianie faktur to jest on zbyt skomplikowany ale mpFirma nie do tego służy. Wiem co mówię ponieważ na co dzień zajmuję się tego typu aplikacjami w Diebold-Nixdorf i uwierzcie mi że są one koszmarne jeśli chodzi o wygląd interfejsu i jakąkolwiek użyteczność – bardziej przypominają nakładkę na bazę danych.

Wracając do rzeczy dla mnie ważnych jako przedsiębiorcy.

Wystawianie Faktur. Jest i to bardzo fajnie rozbudowane!

faktury

Faktura jak to faktura. Binsoft jednak zrobił kilka fajnych rzeczy, nawet w tej prostej czynności, które ułatwiają to zadanie. Fajnym ficzerem jest choćby wczytywanie danych naszego kontrahenta z bazy CEIDG na podstawie NIPu czy też jeśli mamy fakturę w innej walucie bez problemu dodamy sobie kurs waluty na dany dzień. W temacie faktur i innych paragonów – mpFirma działa bez trudności z większością drukarek fiskalnych dostępnych na rynku, nawet tych podłączonych po Bluetooth – to daje możliwość używania tego softu nie tylko „od kuchni” ale także jako POSa co zwiększa im spektrum klientów i pokazuje że program nadaje się do wielu typów działalności. Warto zaznaczyć, że nie jest to czymś powszechnym na rynku.

Katalog produktów – Podstawowe funkcje mamy dostępne od razu ale mamy także możliwość rozszerzania produktu o własne atrybuty czy też dodanie informacji potrzebnych dla drukarki fiskalnej. mpFirma posiada także moduły do integracji z Allegro i innymi serwisami.

Moduł CRM.

crm

W takim module oprócz opisania sobie klienta – na co uważać przy kontakcie, obiecane rzeczy na przyszłość itp. ważna dla mnie jest także możliwość dopisywania zadań – z racji tego iż program jest rozbudowany mam także taką możliwość. Prawda jest taka, że nie znalazłem w tym module rzeczy której by mi brakowało. Jak dodamy do tego możliwość wysyłki SMS czy e-mail to uzyskamy bardzo fajne narzędzie do „zaspamowania” naszych klientów nowościami, które nasza firma oferuje. Może to być także świetna promocja, która wyczyści nam magazyn. Jak już jesteśmy przy magazynie to oczywiście mpFirma ma także funkcjonalność stanów magazynowych.

Reasumując muszę stwierdzić, że Ja mpFirmy bym nigdy nie użył ponieważ jestem osobą, która z racji prowadzenia firmy usługowej projektowania i wykonywania aplikacji – niewielu klientów, właściwie cały czas ta sama usługa – używałaby może z 10% możliwości tego softu. Może nawet mniej ponieważ wiele zadań z moich barków ściąga księgowy.

Według mnie ma on w sobie jednak duży potencjał dla sektora MŚP oraz mnogość zastosowań. Integracja kurierów, wysyłki paczek, wiadomości SMS/email, potężny moduł sprzedaży i CRM oraz możliwość używania jako POSa czyni to oprogramowanie dla małych firm swoistym scyzorykiem w czerwonej obudowie z białym krzyżykiem. Multitool pełną gębą. Jeśli popracują jeszcze nad lepszą użytecznością to mogę pokusić się o pojęcie cacka w świecie programów do prowadzenia firmy.

PS. Nie napisałem tego wcześniej ale mamy tutaj także możliwość używania mpFirmy jako aplikacji dla handlowców ponieważ mamy konta użytkowników z różnymi uprawnieniami oraz moduł do tworzenia zamówień – kolejne pole na którym ten scyzoryk świetnie da sobie radę jeśli będziemy korzystać z bazy danych w chmurze.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany przetestowaniem w swojej firmie rozwiązania Binsoft to zapraszam na stronę ich produktu