Masz drona i kompetencje? Możesz się przydać, czyli drony na służbie ojczyzny

Opublikowano 1.04.2020 11:08 -


Gdy tylko przybywa wyzwań, a stare metody przestają być równie skuteczne co kiedyś, przychodzi czas, aby nowe rozwiązania mogły rozwinąć skrzydła. Konieczność ograniczenia bezpośredniej aktywności człowieka ze względu na ewentualne ryzyko infekcji, szczególnie gdy chodzi o prace, które wymagają kontaktu z chorymi lub odbywają się na dużych obszarach miejskich, jest jedną z cech obecnego kryzysu społeczno – gospodarczego. Więc, zamiast podążać wcześniej utartymi ścieżkami, wraz z globalną tendencją narodził się pomysł użycia nowoczesnych technologii, a ściśle mówiąc, dronów do realizacji zadań na rzecz zwalczania koronawirusa.

Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu dronów w akcjach minimalizujących skutki pandemii pochodzą rzecz jasna z Państwa Środka, gdzie instytucje rządowe wykorzystywały je do różnorakich zadań. Policja posługiwała się nimi do patrolowania miast oraz ogłaszania komunikatów (co też dzieje się dzisiaj w Europie na przykład na terenie Włoch) czy rozpylania środków dezynfekujących, wyjątkowo przydatnych w przypadku roznoszącego się głównie drogą kropelkową wirusa. Na dniach pojawił się jednak pomysł, żeby także i w Polsce zrobić użytek z możliwości, jakie oferują bezzałogowe statki powietrzne.

Ministerstwo Infrastruktury, wraz ze służbami państwowymi, takimi jak Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, rozpoczęło dyskusję na temat przyszłego skorzystania z pomocy nawigatorów należących do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz technologii PansaUTM, czyli programu umożliwiającego koordynację lotów oraz zarządzanie nimi, w służbie publicznej na terenie naszego kraju.

Na ten moment dostępne informacje to jedynie zapowiedź tego, co może zostać ogłoszone w nadchodzących miesiącach i z pewnością dokładniejsze wiadomości pojawią się, gdy ustalony zostanie ostateczny schemat planowanych działań. Jednak zainteresowani, którzy posiadają licencję operatora lub organizacje mające na stanie drony już teraz powinni uzupełnić dane w systemie PansaUTM, deklarując potencjalny rodzaj świadczonych usług oraz ich czas i miejsce. Jako że ostatnie słowo w tej sprawie nie zostało jeszcze powiedziane, a zasady współpracy pomiędzy rządem i stroną prywatną pozostają nieustalone, to zgłoszenie będzie miało charakter deklaratywny, pozwalając zorientować się nad generalną racjonalnością całej akcji i zaangażowaniem w jej wsparcie.

Ze szczegółami akcji i sposobem złożenia deklaracji gotowości świadczenia usług komercyjnych można zapoznać się na stronie Ministerstwa Infrastruktury oraz na portalu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


Autorem artykułu jest Piotr Zych.

Wieści z Rozładowani.pl