Masz dosyć Androida? Poznaj nowy system operacyjny, nad którym pracuje Google!

Masz dosyć Androida? Poznaj nowy system operacyjny, nad którym pracuje Google!

Opublikowano 11.05.2017 9:06 - 4


Ileż można narzekań na Androida usłyszeć na co dzień. Jakiż to on nie spójny, jak te brandowane rzadko są aktualizowane. Jak to po 2 latach telefon jest do wywalenia bo tak zwalnia oraz wiele, naprawdę wiele innych. Może inżynierowie Google to usłyszeli bo pracują nad nowym systemem operacyjnym.

Ma się nazywać Fuchsia i używać nowego interfejsu graficznego Armadillo. Jakież fajne nazwy, Fuksja i Pancernik :) Ale nie nazwy będą w nim grały pierwsze skrzypce. Zerknij na wideo:

Oj widać tutaj wiele zmian w interfejsie i to dość znacznym jeśli chodzi o mobilne systemy operacyjne. Ale pierwsze troszkę technicznie.

Google w Fuchsii pożegnało się z jądrem systemu działającym pod kontrolą kernela linuxa, zamiast tego tworzą własny mikrokernel o nazwie Magenta. Jaka jest różnica? Bardzo upraszczając mikrokernel pozwala systemowi o wiele szybciej działać poprzez szybszy dostęp do sprzętu.

Część Fuchsii jest napisana w języku Dart – Open Sourcowym projekcie rozwijanym właśnie przez Google, który kompiluje się do JavaScriptu – Już wiecie czego się uczyć ;)

System ma działać zarówno na smarfonach jak i komputerach, może właśnie dlatego decyzja o przeniesieniu stanu baterii, zasięgu itp na dół ekranu – wygląda to bardzo klasycznie komputerowo.

Na filmiku możemy także zobaczyć, że system operacyjny będzie zbudowany bardzo “pionowo”, niczym newsfeed a aplikacje nie będą otwierały się w pełnym ekranie.

Podywagujmy chwilę, dlaczego Google mogło targnąć się na taki krok. A poniżej logo nowego systemu.

Rezygnując z jądra opartego na Linuxie będą bardziej niezależni i inna społeczność nie będzie ich hamowała przed wprowadzaniem innowacji do jednego ze swoich flagowych produktów. Mało kto o tym słyszał, ale Google w zeszłym roku zostało pozwane przez Oracle na ładną sumkę 9 miliardów dolarów za naruszanie praw patentowych i technologii. Co oni mogli naruszyć? Ano Android działa na Javie, Java jest firmy Sun Microsystems, którą kupiło Oracle, to tak w skrócie :) Teraz także tutaj będą całkowicie niezależni jeśli jeszcze głębiej wejdą w Darta.

Główne założenia poczciwego Androida powstały wiele lat temu i tak naprawdę znacznie się nie zmieniły. Świat i technologia za to się zmienił. To jak ludzie używają urządzeń, interfejsów. IoT się zmeinił i Virtualna Rzeczywistość jest już na wyciągnięcie ręki Kowalskiego. Wypada więc zrobić coś nowego co sprosta wymaganiom teraźniejszym ale także tym za kilka lat. A Android wydaje mi się nie jest już w stanie tego zrobić :) Z ogromną ciekawością będę śledził rozwój tego projektu. Ciekawe co z tym faktem zrobi Apple.

Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj.

 

Wieści z Rozładowani.pl