Niedługo jednak może się to zmienić. Ja należę do grupy tych, których notataki głosowe irytują, a słuchać mi się ich po prostu nie chce. WhatsApp chyba dostrzega ten problem i wyciąga rękę w kierunku maruderów takich jak ja.

Powodów ku takiemu wstrętowi jest oczywiście również prywatność, bo często jestem po prostu w bardziej publicznych miejscach niż domowe zacisze. Według serwisu WABetaInfo WhatsApp testuje właśnie funkcję transkrypcji wiadomości głosowych na tekst.

Transkrypcja wiadomości głosowych w WhatsApp

Narzędzie to ma być na razie sprawdzane w aplikacji WhatsApp dostępnej na urządzenia z iOS. To właśnie rozpoznawanie mowy od Apple jest wykorzystywane do przetworzenia wiadomości na tekst, dlatego aplikacja poprosi nas o dostęp do tej funkcji iPhone’a jeśli zechcemy ją aktywować. Dzięki właśnie temu rozwiązaniu do transkrypcji nie są wykorzystywane żadne zewnętrzne serwery, a wszystko odbywa się na naszym urządzeniu.

fot. WABetaInfo
screen: WABetaInfo

Redaktorzy serwisu WABetaInfo jednocześnie zaznaczyli, że na razie nic nie wiadomo na temat wdrażania podobnej funkcji w przypadku urządzeń opartych o system Android.

To już kolejna z kluczowych zmian w WhatsApp. Długo istniał problem z przesyłaniem historii czatów pomiędzy systemami Android i iOS. Teraz ma się to zmienić, co sugeruje zarówno WABetaInfo, jak i 9to5Google.

WhatsApp: przesyłanie czatów z iOS na Androida

Redaktorzy dotarli do plików źródłowych aplikacji, które pokazują, że funkcja przewija się już od kwietniowej wersji WhatsAppa. Może to oznaczać, że jest w dość zaawansowanym stadium produkcji, a co za tym idzie – niebawem może wejść do publicznych testów.

WhatsApp to popularny komunikator internetowy, uwielbiany przez użytkowników smartfonów na całym świecie. Pierwsza wersja pojawiła się w 2009 roku, a pięć lat później Facebook wykupił firmę za bagatela 17 miliardów dolarów (niektóre źródła podają kwotę nawet 20 miliardów).


Posłuchaj nas!