Marvel, popularne narzędzie do prototypowania interfejsów, zapowiedział nową funkcję – User Testing. Czy ta funkcja stanie się gamechangerem pozwalającym Marvelowi nawiązać rywalizację z InVision?

Marvel to proste narzędzie pozwalające na łączenie szkiców, lofików czy projektów hifi w interaktywne prototypy. Są one pomocne zarówno w testach korytarzowych, badaniach użytkowników czy jako narzędzie dla developerów, którym nie będziemy musieli tłumaczyć, jak mają się zachowywać poszczególne elementy interfejsu.

Marvel zapowiedział wczoraj pierwszy duży update, w którym pojawić się ma zupełnie nowa opcja – testów użytkownika online, która zmienić ma sposób korzystania z narzędzia i weryfikowania swoich pomysłów. Marvel ma ambicję, by ich narzędzie stało się hubem do kreowania, sprawdzania i przekazywania projektów do developmentu. 

Pierwszym krokiem ku temu jest wprowadzenie możliwości prowadzenia testów z użytkownikami bezpośrednio z platformy Marvel. Za pomocą kilku kliknięć będziemy mogli łączyć się z użytkownikami, nagrywać ich, by potem odtwarzać i analizować interakcje z projektami i prototypami.

Funkcja User Testing pozwalać ma na nagrywanie głosu, ekranu i widoku z kamery testowanego, co pozwoli śledzić  projekty oczami naszych użytkowników. Ponadto Marvel obiecuje dostęp do statystyk, które pozwolą na szybkie porównanie skuteczności projektów oraz wygodne notatki, co powinny docenić osoby, które pracują w większych zespołach. Twórcy mówią także o funkcji pozwalającej na zamianę tekstu mówionego przez respondenta w tekst. Zapowiadają również własny system rekrutowania testerów z całego świata i łatwość integracji funkcji User Testing, dzięki własnemu API i wykorzystania narzędzia Zapier.

Wszystko brzmi bardzo ciekawie, jednak mam trochę wątpliwości. Po pierwsze nie jestem do końca przekonany czy testowanie online zastąpi normalne stacjonarne testy użytkownika. Poza tym, obserwując od lat, jak wyglądają problemy z wideokonferencjami, obawiam się, że podobne kłopoty mogą zdarzać się tutaj. Wątpliwości mam także co do transkrypcji tekstu, zwłaszcza w języku polskim. W przypadku Polski pewnie nie tak łatwo będzie również z zapowiadaną przez Marvela funkcją rekrutowania testerów.

Dla kogo jest nowe rozwiązanie Marvela? Z pewnością dla startupów i małych firm, tworzących aplikacje, czy inne rozwiązania dla rynków zachodnich. Właśnie oni będą mogli wykorzystać w pełni możliwości, które otwiera przed nami nowe narzędzie od Marvela. Mimo szeregu wątpliwości z pewnością sprawdzę User Testing od Marvela, jak tylko zostanie udostępnione. Ty też możesz zapisać się do wczesnego dostępu tutaj.