Za chwilę minie dwa tygodnie od kiedy łazik Perseverance wylądował na powierzchni Marsa. Co chwilę docierają do nas kolejne informacje na temat tego, co udało się robotowi wychwycić lub zrobić zdjęcie. Tym razem czas na nagranie w jakości 4K, pierwsze takie z powierzchni czerwonej planety!

Nagranie przygotował jeden z internetowych twórców, Seán Doran, który specjalizuje się w montażu tego typu materiałów. Zmontował on to, co łazik przesłał na Ziemię i co udostępniła NASA w Internecie. Wykorzystał do tego także zdjęcie panoramiczne Marsa, o którym pisaliśmy w osobnym tekście.

Film z Marsa w jakości 4K

Na nagraniu możemy dostrzec olbrzymią liczbę detali, a także perspektywę powierzchni Marsa. Złogi skał, a także wzgórza w oddali. Takie materiały mogą dać znakomite przygotowanie astronautom, którzy jeszcze w tej dekadzie wyruszą na Marsa, aby przygotować ludzi do zasiedlania Czerwonej Planety. Może to nastąpić dzięki SpaceX w ciągu najbliższych pięciu lat.

Mamy pierwsze nagranie dźwiękowe z powierzchni Marsa – posłuchaj, co przesłał łazik Perseverance

Misja łazika trwa w najlepsze, pojazd zbiera próbki marsjańskiej gleby, które następnie zostaną poddane wnikliwym badaniom. Celem misji jest szukanie śladów życia, a także sprawdzenie warunków do zasiedlenia Marsa przez ludzi.

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie

Tak wyglądało krok po kroku lądowanie łazika na powierzchni Marsa:

  • 21:38 – oddzielenie się części helikoptera NASA jeszcze w przestrzeni kosmicznej
  • 21:48 – wejście do marsjańskiej atmosfery z prędkością 19500 km na godzinę
  • 21:49 – moment, w którym dojdzie do najwyższego nagrzania statku do temperatury około 1300 stopni Celsjusza
  • 21:52 – rozłożenie spadochronu i oddzielenie osłony
  • 21:54 – oddzielenie tylnej części osłony
  • 21:55 – lądowanie na powierzchni Marsa