Mapy Google świętują 15. urodziny: otrzymują nowe funkcje i ikonę

Mapy Google świętują 15. urodziny: otrzymują nowe funkcje i ikonę

Opublikowano 6.02.2020 15:30 -


Powiedzieć, że zleciało to szybko, to tak jakby nic nie powiedzieć. Stało się jednak i oto Mapy Google obchodzą już swoje piętnaste urodziny! Wszystko zaczęło się 8 lutego 2005 roku, kiedy uruchomiono usługę Map Google.

Przez te wszystkie lata usługa przeszła nie tyle ewolucję, ile rewolucję. Pierwotnego wyglądu zapewne niewiele kto pamięta. Pojawiło się sporo nowych funkcji, a kolejne już zostały pokazane.

Dzisiaj Google udostępniło odświeżoną aplikację. Nie chodzi tylko o nowe funkcje, ale także o przeprojektowaną ikonę apki. Warto przypomnieć, że na samym początku usługa Map Google była dostępna tylko w wersji na komputery. Na urządzeniach mobilnych pojawiła się po ponad dwóch latach, w listopadzie 2007 roku. Właśnie wtedy urządzenia BlackBerry i Palm otrzymały apkę. Rok później odbyła się premiera wersji na Androida.

Mapy Google w Polsce od 2008 roku

W Polsce Mapy Google w pełnoprawnej wersji dostępne są od maja 2008 roku. Street View dotarło do nas cztery lata później, w roku 2012. Pierwszą ulicą, jaką można było zobaczyć w Google, była ulica Piotrkowska w Łodzi.

Przez te wszystkie lata usługa rozrosła się niesamowicie, dzisiaj korzysta z niej ponad miliard użytkowników na całym świecie. Zmapowanych zostało 220 krajów i terytoriów, a Street View pokazuje zdjęcia w 87 krajach.

Nowa ikona

Na początek nowa ikona, która odzwierciedla ewolucję, jaką przeszło Google podczas tych 15 lat mapowania świata i opiera się na kluczowym dla Map elemencie, który jest obecny od samego początku i oznacza daną lokalizację – pinezce.

Nowe karty

Od dziś zaktualizowana aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

  • Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach.
  • Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, z kartą Dojazd można zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
  • Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.
  • Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
  • Najnowsze: nowa karta jest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy będą mogli też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Live View w nowej odsłonie

W ubiegłym roku Mapy Google wzbogaciły się o funkcję Live View, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) i pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć, jaką wybrać drogę. Dzięki zdjęciom Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości. Umieszczone na widoku okolicy strzałki i wskazówki pomagają dotrzeć na miejsce, np. określając, gdzie dokładnie skręcić lub w którą stronę wyruszyć na początku pieszej wędrówki.

W nadchodzących miesiącach Google planuje rozszerzanie funkcji  Live View i testowanie nowych możliwości, zaczynając od wyszukiwania miejsca. Dzięki planowanym aktualizacjom użytkownicy będą mogli szybciej dowiedzieć się, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinni się udać.

Stworzona do podróży

Google nieustannie wprowadza zmiany, aby wciąż lepiej pomagać swoim użytkownikom w podróżowaniu, bez względu na wybrany środek transportu. Nowe funkcje dostępne w aplikacji Mapy Google pozwolą uzyskać jeszcze więcej informacji podczas poruszania się transportem publicznym.

W minionym roku Mapy zaczęły pokazywać . prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Wszystko po to, by użytkownicy mogli wcześniej dowiedzieć się, jakie będą warunki podróży w wybranym przez siebie autobusie, tramwaju czy linii metra. Aby pomóc im jeszcze lepiej zaplanować przejazd, dodane zostaną nowe informacje o trasie zebrane od osób, które już nią podróżowały. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będzie można poznać takie szczegóły, jak:

  • Temperatura: będzie można sprawdzić czy według poprzednich pasażerów w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
  • Dostępność: będzie można zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem czy dostępnym przyciskiem STOP.
  • Bezpieczeństwo na pokładzie: będzie można sprawdzić czy dany środek transportu jest bezpieczny, np. czy zainstalowane są w nim kamery bezpieczeństwa lub czy dostępna jest linia alarmowa.
  • Liczba dostępnych wagonów: japońscy użytkownicy będą mieli możliwość sprawdzenia liczby wagonów kolejki lub metra i na tej podstawie wybrać trasę oraz zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
  • Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, aplikacja pomoże znaleźć te informacje.

Powyższe przydatne dane pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z podróży (wypełnili krótką ankietę w Mapach Google) i pojawią się obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Powyższe informacje pojawią się na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.

Krótka historia Map

08.02.2005 – Uruchomienie Map Google w wersji na komputery

28.06.2005 – Uruchomienie Google Earth

10.05.2007 – Google Earth dostępne w Polsce

29.05.2007 – Uruchomienie Google Street View

27.11.2007 – Uruchomienie nowej wersji Map Google na telefonach

12.05.2008 – Uruchomienie w Polsce pełnej wersji Map Google

28.10.2009 – Uruchomienie nawigacji w Mapach Google na telefonie

04.10.2010 – Street View dostępne na 7 kontynentach

10.08.2011 – Ulica Piotrkowska została wybrana wizytówką Polski na Street View

22.03.2012 – Uruchomienie Start Street View w Polsce

24.05.2013 – Wskazówki dojazdu rowerem pojawiają się na polskich Mapach Google

05.09.2013 – Kopalnia Soli “Wieliczka” trafia na Google Street View

16.04.2014 – Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku trafiają na Street View

19.08.2014 – Aktualizacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na Mapach Google

28.10.2014 – Uruchomienie funkcji Transport publiczny na Mapach Google dla Warszawy

20.01.2015 – Pojawia się możliwość planowanie podróży pociągiem z Mapami Google

10.11.2015 – Udostępnienie Map Google w trybie offline

01.06.2016 – Wrocław z usługą Transportu Publicznego na Mapach Google

11.12.2018 – Nowe zdjęcia Street View z polskich miast

17.07.2019 – Pojawia się informacja o rowerach miejskich na Mapach Google w 24 miastach na świecie

08.08.2019 – Wprowadzenie funkcji Live View oraz zakładek Rezerwuj i Oś czasu

02.10.2019 – W Mapach Google pojawia się tryb Incognito

04.11.2019 – Technologia zamiany tekstu na mowę w Mapach Google

źródło: informacja prasowa Google

Wieści z Rozładowani.pl