Aż 7 lat musieliśmy czekać na poważną aktualizację map w iPhone. Lepiej późno niż wcale? Chyba tak, choć trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w tym momencie aktualizacja wydaje się wręcz… zbędna. Natywna aplikacja nawigacyjna na iOS do tej pory stanowi jeden z najbardziej rozczarowujących produktów firmy. Kiedy mapy Apple otrzymały ostatnią wersję w 2012 roku, produkt był tak zły, że sam Tim Cook wystosował za niego przeprosiny. CEO firmy z Cupertino otwarcie zachęcał także do korzystania z produktów konkurencji. Na tyle skutecznie, że dziś jedną z najpopularniejszych aplikacji w Apple Store pozostają Mapy Google.

Udoskonalone mapy Apple z nowym wyglądem

Nowa odsłona aplikacji ma jednak zupełnie zerwać z negatywnym wizerunkiem. Wszystko dzięki wyraźnie poprawionej nawigacji, większej dokładności adresów i bardziej czytelnej grafice. Zmiany widoczne są zresztą gołym okiem. Na zaprezentowanych mockupach można zaobserwować wyraźnie odświeżony widok map ze zmienioną kolorystyką.

mapy apple
Zdecydowanie łatwiejsza nawigacja, dzięki zmianom w kolorystyce i nie tylko

Mapy zyskają także kilka zupełnie nowych funkcji, m.in. opcję „Look Around”, przypominającą googlowskie Street View, informacje dotyczące transportu publicznego, a także możliwość tworzenia katalogu ulubionych miejsc. Czy to jednak wystarczy, aby odzyskać użytkowników? O tym przekonamy się dopiero po tym, jak aktualizacja zostanie udostępniona globalnie. Mnie osobiście brakuje czegoś, co wyraźnie odróżniłoby produkt Apple od konkurencyjnej aplikacji Google.

Kiedy nowe mapy będą dostępne dla wszystkich?

Nowe Mapy Apple jak na razie są dostępne jedynie dla klientów na rodzimym rynku marki. Niestety, nie mamy precyzyjnych informacji na temat tego, kiedy możemy się spodziewać ich w Polsce. Według zapewnień Apple powinno się to stać w przeciągu najbliższych miesięcy.