W ubiegły czwartek na powierzchni Marsa wylądował łazik Perseverance. Już po kilku minutach od lądowania mogliśmy oglądać pierwsze zdjęcia przesłane przez pojazd. Następnie kilka dni później NASA opublikowała materiał wideo, gdzie widać spektakularne lądowanie. Teraz jednak dostaliśmy wreszcie pierwszy materiał dźwiękowy, który został nagrany na Czerwonej Planecie.

Nagranie dźwiękowe z misji na Marsa

W kraterze Jezero, gdzie wylądował łazik zarejestrowano dźwięki, które dotarły do bazy NASA. Słychać tam „wiatr” hulający po Czerwonej planecie, a także inne dźwięki. Posłuchajcie zresztą sami:

Wyobraź sobie siebie siedzącego na powierzchni Marsa i słuchającego otoczenia. Tutaj, w ciągu 10 sekund był rzeczywisty podmuch wiatru na powierzchni Marsa, przechwycony przez mikrofon i wysłany z powrotem do nas, tu na Ziemi.

-Dave Gruel, główny inżynier NASA ds. systemów kamer i mikrofonów misji Perseverance.

Misja łazika trwa w najlepsze, pojazd zbiera próbki marsjańskiej gleby, które następnie zostaną poddane wnikliwym badaniom. Celem misji jest szukanie śladów życia, a także sprawdzenie warunków do zasiedlenia Marsa przez ludzi.

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie

Tak wyglądało krok po kroku lądowanie łazika na powierzchni Marsa:

  • 21:38 – oddzielenie się części helikoptera NASA jeszcze w przestrzeni kosmicznej
  • 21:48 – wejście do marsjańskiej atmosfery z prędkością 19500 km na godzinę
  • 21:49 – moment, w którym dojdzie do najwyższego nagrzania statku do temperatury około 1300 stopni Celsjusza
  • 21:52 – rozłożenie spadochronu i oddzielenie osłony
  • 21:54 – oddzielenie tylnej części osłony
  • 21:55 – lądowanie na powierzchni Marsa