Mikroplastik trafia do organizmu każdego z nas i niestety trzeba się do tego przyzwyczaić. W teorii ilości, jakie spożywamy wraz z wodą i pokarmem, nie zagrażają naszemu życiu, ale nikt nie wmówi mi, że jest to coś normalnego. Na szczęście koreańscy naukowcy wymyślili filtr, który jest w stanie oczyścić wodę z 99% mikroplastiku.

Mikroplastik, który naukowcy odkrywają w wodzie to coraz większy problem trapiący nasze środowisko i wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie. Choć nie jest on zauważalny gołym okiem, to wchłaniamy go do organizmu wraz z wodą i pokarmem. Nie można ukrywać, że nie ma to pozytywnego wpływu nasze zdrowie.

Czym jest jednak tak właściwie mikroplastik?

W ramach krótkiego i zwięzłego wyjaśniania są to cząstki tworzyw sztucznych mniejsze niż 5 mm. Taki mikroplastik może powstawać celowo, na przykład na potrzeby różnego rodzaju peelingów, lecz również w sposób niekontrolowany, poprzez ścieranie, erozję, temperaturę i wpływ promieni słonecznych. Bo prawda jest taka, że plastik jest związkiem, który nie ulega zniszczeniu, a jedyne uszkodzeniu. Jego mikroskopijne drobinki mogą trafić w różne miejsca, w tym również do wody.
 bottle gcef4e5741 1920

Niestety popularne i szeroko stosowane w domach filtry do wody nie do końca radzą sobie z tym problemem. Na szczęście naukowcy na całym świecie pracują nad tym, by się z tym problemem uporać, a grupa koreańskich badaczy odkryła coś bardzo obiecującego.

Jak odfiltrować mikroplastik? Koreańscy naukowcy odkryli sposób

Naukowcy z uczelni DGIST w Korei Południowej twierdzą, że znaleźli sposób na skuteczne wyłapywanie cząstek mikroplastiku z wody. Po długotrwałych testach, w których sprawdzano skuteczność różnego rodzaju materiałów filtrujących, największą skutecznością wykazał się tak zwany CTF (Covalent triazine framework). Jest to materiał o wysokiej porowatości o dużej powierzchni, co znacznie zwiększa jego właściwości filtrujące. 

filtr mikroplastik

Okazało się, że CTF bardzo sprawnie i szybko usuwa mikrocząstki plastiku z wody. Wyniki badań wskazują, że filtr jest w stanie oczyścić próbkę wody z 99,9% zanieczyszczeń w zaledwie 10 sekund. Co ważne, materiał CTF jest wielokrotnego użytku. To jednak nie koniec potencjalnych zastosowań tego materiału. Naukowcy opracowali też jego alternatywny wariant, który dzięki energii pozyskanej z promieni słonecznych jest w stanie związać i usunąć aż 98% tak zwanych LZO, czyli lotnych związków organicznych. 

Czy i kiedy nowy materiał filtrujący, który tak skutecznie radzi sobie z mikroplastikiem, trafi pod domowe strzechy i do naszych ekspresów, dzbanków i butelek – trudno powiedzieć. Na pewno dobrą wiadomością jest to, że udało się znaleźć rozwiązanie, a teraz jedynie pozostaje nam czekać na jego wdrożenie na masową skalę.

Kłopoty w raju. Gra oparta o kryptowaluty miała być zbawieniem dla Filipin