Magia słów - czyli dowiedz się jak pisać teksty, które porwą tłumy

Opublikowano 29.06.2016 9:57 -


Wprawdzie dawno nie pojawił się nowy tytuł w dość świeżej mimo wszystko kategorii na DailyWeb: biblioteczka. Oczywiście czas to zmienić, a dzisiejszy tytuł świetnie się do tego celu nadaje. Chciałbym przedstawić Wam książkę, którą pochłonąłem w połowie bez reszty, w drugiej połowie z ogromnym zaciekawieniem. Pani Joanna Wrycza-Bekier i jej "Magia słów... jak pisać teksty, które porwą tłumy".

My, ludzie jesteśmy uzależnieni od słów. Bez nich nie możemy wziąć ślubu, wypowiedzieć wojny, ani postawić nogi na księżycu. Słowa to ślad, który pozostawiamy po sobie - nasz dar dla świata. [cytat z książki]

Szukałem tego interesującego cytatu, który pomimo całego patosu ma w sobie wiele prawdy i świetnie podkreśla jak ważną rolę odgrywają słowa w naszym codziennym życiu. Mam ogromny problem z rozpoczęciem tej recenzji, bo odnoszę wrażenie, by skutecznie Was do niej zachęcić łatwiej byłoby mi przepisać cały pierwszy rozdział tej książki, niż próbować stworzyć coś własnego.

magslo

Złota zasada dobrego pisania mówi: Najważniejsze słowo umieść na końcu zdania. Ta sztuczka odmieni Twój tekst w kilka sekund. Kropka jest jak znak stop. Kiedy czytasz na głos, zwykle akcentujesz kilka ostatnich słów, a potem bierzesz oddech, by przejść do kolejnego zdania. Ta krótka przerwa zwiększa znaczenie ostatniego słowa. [cytat z książki]

Z ogromną ciekawością przystępowałem do tego tytułu, tak by móc w jakimś stopniu ulepszyć swoje kompetencje. Nie ukrywam, że od zawsze lubiłem tworzyć tekst. Nigdy nie miałem problemu z wielkimi wypracowaniami, które (zaryzykuje) sprawiały mi często przyjemność. Miałem też obawę (zresztą uzasadnioną), że tytuł ten obnaży brak moich kompetencji i pokaże mi jak wiele jeszcze przede mną nauki. To za sprawą wszystkich tych ciekawostek, praw i dobrych praktyk, by stworzyć idealny tekst niezależnie od tego jaki ma on charakter, blog czy własna powieść.

Słowne skamieliny

Złota polska jesień, dżentelmen w każdym calu, bajońskie sumy, cel uświęca środki - banały to słowne skamieliny, w których na wieki zastygły myśli naszych przodków. Każdy banał był kiedyś młody, świeży i błyskotliwy. Miał duże powodzenie i dlatego właśnie stał się banałem. [cytat z książki]

Autorce zdecydowanie udało się osiągnąć ten cel, przez co chłonąłem ją jak zahipnotyzowany, przerzucając kolejne kartki. Dzięki jej lekturze dowiecie się jak zwiększyć dynamikę własnego tekstu, stosując odpowiednie czasowniki. Dowiecie się jakich nie wolno używać, by nie uśpić Waszego czytelnika. Mimo, że było tam sporo gramatyki, której chyba nikt poza nauczycielami języka polskiego nie lubi, to przez ten rozdział przeszedłem z prędkością światła.

Lekcje mistrzów

Poznacie dobre praktyki wprost od takich twórców jak Ernesta Hemingwaya czy Iana Fleminga, który był mistrzem minimalizmu. Poznacie jak maluje się w głowie Czytelnika obrazy, buduje sceny i przekazuje detale. Poznacie nieprzeciętne umiejętności braci Grimm, a także praktyczną lekcję budowania napięcia wprost od Agathy Christie.

To oczywiście drobny wycinek tego co zdecydowanie pozwoli Wam zbudować warsztat, a przynajmniej uświadomi Was jak wielki to jest świat. Uzmysłowi, że wielcy twórcy nie zostali nimi z przypadku, tylko z wielkiego talentu. Co jednak najważniejsze tytuł ten pozwoli wyciągnąć naprawdę bardzo wiele praktycznych wskazówek, do zastosowania na codzień.

Bardzo gorąco polecam  Magię słów wszystkim, którzy niezależnie od tego czy chcą tworzyć lepsze teksty na swoim blogu, czy tworzą komercyjne treści dla agencji, by skończyć na tych, którzy aspirują do napisania własnej książki. Tytuł absolutnie obowiązkowy, którego na swojej półce nie można przegapić.

Przeczytaj fragment książki.

Wieści z Rozładowani.pl