To wszystko miało miejsce, gdy granica między licencjonowaniem, kradzieżą a własnym produktem mogła się zacierać do tego stopnia, że nie rozumiały jej nawet producenci. W tym też czasie powstawały niesamowite licencjonowane akcesoria. Jednym z nich jest seria biurek MacTable, przeznaczonych dla komputerów Macintosh.
Ostatnio pokłoniliśmy się nad tematem nostalgicznego powrotu Unitry i tego, że HTML ma już 30 lat. Myślę, że sporo osób zaciekawią również akcesoria z epoki, szarych komputerów. Apple licencjonuje dzisiaj produkty. Dzięki temu możecie kupować akcesoria, które będą zgodne i w pełni bezpieczne z Waszym sprzętem. To nie nowość, tak to działało już w latach 70. Licencjonowano nawet meble, a te z dzisiejszego punktu widzenia, są bardzo ciekawe.
Meble MacTable dla Apple z nutą Skandynawii
Lata 80. to dla Apple okres panowania Sculley’a. To ten drań, który dzięki Jobsowi nie musiał sprzedawać słodzonej wody i mógł zmieniać świat, a wykopał go z firmy. Mocne, może nawet za mocne słowa, wiem. W tamtym czasie Apple skupiało się na oferowaniu kilku modeli komputerów, które można by dziś określić mianem All-in-One. Sporo producentów również to robiła, ale trend dynamicznie się zmieniał już od początku dekady. Komputery stacjonarne coraz bardziej przypominały to czym są dzisiaj — jednostką centralną z dodatkowymi akcesoriami jak monitor, klawiatura, myszka i inne peryferia.
Dedykowana przestrzeń musiała być więc większa sekretarzyki i małe pisarskie biurka zastępowały długie solidne blaty, pod którymi dodatkowo znajdowały się szafki, witryny i kontenery, które miały pomieścić dodatkowe sprzęty. Wielu meblarzy zauważyło te zmiany tworząc produkty bezpośrednio dedykowane branży komputerowej i biurom, które szybko się komputeryzowały. Przykładem jest tu przedsiębiorstwo Scandinavian Computer Furniture, Inc, które założono prawdopodobnie w USA w stanie Seattle działające od 1985 do 2002 roku. Firma ta była też najpewniej dystrybutorem mebli firmy ScanCoFurn, która została założona w 1984 roku i działała do 1992.
ScanCo wypuściło w 1986 roku na rynek meble, które dzięki umowie z Apple były licencjonowane i mogły nosić nazwę odnoszącą się do produktów firmy z Cupertino. MacTable to seria mebli, które zaprojektowano bezpośrednio z myślą o komputerach Apple. Pierwszy produkt, skrojony był dla Apple I, miał regulowany blat i można było umieścić pod nim dodatkowe kontenery. Biurko to było bardzo drogie jak na tamte czasy i kosztowało aż 399 dolarów. Dziś biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne i inflację, byłaby to równowartość około 1 225 dolarów, czyli 4 600 zł. Nie był to więc produkt z niższej półki. Nie wiadomo też, jak licencja Apple wpływała na tę cenę.
Kolor mebli nawiązywał do beżu Apple II, które wiodło wtedy prym. Premiera Macintoscha II w 1987 roku wymogła na ScanCo zmianę projektu mebli. Trzeba było je dostosować do znacznie większego rozmiaru komputera oraz nowego języka stylistycznego. To właśnie wtedy Apple z pomocą studia Frog Design i jego założyciela Hartmut Esslingera użyło po raz pierwszy platynowej szarości, która zapoczątkowała epokę „szaraków” czy też „szarych komputerów”. Wewnątrz firmy ten język projektowy nazywano „Snow White”. ScanCo również odpowiedziało na ten krok i stworzyło wersję mebli w kolorze czerni i brudnej bieli. Niestety, ale albo meble w tej wersji istniały tylko w foldelach reklamowych, albo nie zachowały się do dzisiaj.
Ta krótka kartka z kalendarza historii komputerów, przydarzyła się naprawdę. Licencjonowane przez Apple meble, stworzone przez duńskie ScanCo można do dziś znaleźć na aukcjach, ich wartość jednak znacznie spadła i nie budzi kolekcjonerskiego apetytu. Możecie je znaleźć na Ebay, czy w internetowych antykwariatach i marketach rzeczy ładnych jak 1stDibs.
Muszę was też ostrzec — meble MacTable nie są tak naprawdę skandynawską szkołą designu. Jej sławni reprezentacji jak Arne Jacobsen w życiu by się pod tym nie podpisali. W wątku na Reddicie można też przeczytać ciekawy komentarz Duńczyka, który nigdy nie widział MacTable u siebie w kraju, a sam projekt przypomina mu kiczowe meble z lat 80 i 90, które zalegają w domach na sprzedaż.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o MacTable polecam też tę niesamowitą stronę 32×32.