MacOS Catalina 10.15 dostępny! Top 7 nowości

Opublikowano 8.10.2019 10:10 -


Od wczoraj, dostępna jest do ściągnięcia wyczekiwana aktualizacja MacOS oznaczona numerem 10.15. MacOS Catalina wprowadza wiele nowych funkcji oraz zmian do systemu Apple. iTunes zniknął, dzieląc się na Music, Podcast i TV, a z ciekawych nowych funkcji na pewno warto wspomnieć o Sidecar dla użytkowników iPadów. To i wiele więcej już dostępne!

Apple przyzwyczaiło nas do długiego wsparcia swoich produktów. Jest to niezaprzeczalny argument za zakupem ich urządzeń. Nie dość, że przeważnie jest to dopracowane oprogramowanie, to dodatkowo pokrywa urządzenia kilku generacji wstecz. I tak jest i teraz. MacOS Catalina, który jest dostępny w formie zwyczajnej aktualizacji, jest dostępna do ściągnięcia dla:

  • 12-calowy MacBook
  • MacBook Air, 2012 i nowszy
  • MacBook Pro, 2012 i nowszy
  • Mac mini, 2012 i później
  • iMac, 2012 i później
  • iMac Pro
  • Mac Pro, 2013 i nowszy

macos catalina 4

Jeżeli już z niecierpliwością szukacie laptopa/komputera to uprzedzam, aktualizacja waży aż 8,09GB. Zatem dobre łącze jest zalecane.

Najważniejsze nowe funkcje

Podział iTunes - po wielu latach rozwijania iTunes w celu dostosowania go dla większej ilości rodzajów treści, został ostatecznie podzielony. macOS Catalina oferuje osobne aplikacje do muzyki, telewizji i podcastów.

macos catalina 2

Sidecar - Ciekawa nowa funkcja w macOS Catalina pozwala na używanie swojego iPada jako zewnętrznego wyświetlacza. Działa to zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, a także umożliwia użytkownikom klonowanie ekranu i używanie na iPadzie Apple Pen na wzór profesjonalnych tabletów jak te oferowane przez Wacom.

Apple Arcade - wprowadzony wpierw na iOS 13 i iPadOS 13 Apple Arcade, teraz jest dostępny również dla PC. Gwarantuje on dostęp do ponad 100 gier, w które grać można za pomocą padów od Xbox lub PS4.

macos catalina 7

Czas na ekranie - funkcja wprowadzona dla urządzeń przenośnych wraz z iOS12 uświadamia oraz zarządza czasem spędzonym przy telefonie. Teraz dostępna również dla Maczków.

Find My - nowa aplikacja Find My łączy w sobie aplikacje Find My Friends i Find My iPhone. Wprowadza także nowe funkcje ułatwiające znajdowanie urządzeń, nawet jeśli są one offline.

Odświeżone aplikacje - zaktualizowano aplikacje, takie jak Zdjęcia, Notatki, Poczta oraz Safari.

Dostępność - choć nie jestem zwolennikiem gadania do komputera, nowa funkcja sterowania głosowego pozwala użytkownikom na pełne sterowanie Makiem za pomocą głosu.

Wieści z Rozładowani.pl