macOS Big Sur już jutro będzie dostępny do pobrania. Oto kilka nowości!

Opublikowano 11.11.2020 21:08 Aktualizacja: 11.11.2020 21:20 -


Apple już jutro udostępni użytkownikom MacBooków do pobrania najnowszą wersję systemu operacyjnego. macOS Big Sur przynosi mało nowości, ale bardzo wyrazistych. To przede wszystkim system, który jako pierwszy pojawia się na nowych MacBookach opartych na procesorze M1 stworzonym przez Apple.

Przychodzi czas na kolejną aktualizację sprzętów Apple w tym roku. Po wydaniu iOS 14, iPadOS 14, a także nowych wersji oprogramowania na Apple TV oraz Apple Watch, MacBooki stanęły w kolejce i czekały na nowy system. macOS Big Sur zaprezentowano pierwszy raz podczas tegorocznego WWDC. Już wtedy mogliśmy zobaczyć, że system żywcem czerpie kilka rozwiązań znanych z iOS. Developerzy, a także osoby zapisane do programu publicznej bety, od jakiegoś czasu mogli testować ten system, dlatego w sieci można znaleźć sporo wiadomości na jego temat. Jednak już jutro Apple udostępni do pobrania oficjalną wersję macOS Big Sur dla wszystkich użytkowników.

dock macos big sur 1

Wygląd i centrum sterowania

Pierwsze w oczy zawsze rzucają się nowości w wyglądzie. Już na tym etapie można zauważyć podobieństwo do iOS. Pojawiają się nowe ikony, a także odświeżony design Findera i aplikacji systemowych. Na powiew świeżości zwrócimy uwagę także w przypadku docka. Wygląda na bardziej harmonijny, a wrażenie to potęgują nowe ikony aplikacji. Przeprojektowane zostało również Centrum sterowania. Znajdziemy tu kafelki podobne do tych, które znajdziemy w iOS oraz iPadOS. Pozwolą one na łatwiejszy i szybszy dostęp do najważniejszych funkcji systemu. Oprócz tego pojawią się widgety w takiej formie, jak już możemy z nich korzystać w iOS oraz iPadOS.

centrum macos big sur

Wiadomości

Zmiany nie ominęły także aplikacji Wiadomości oraz Map. Wiadomości również zyskują odświeżony wygląd, ale także funkcje znane z iOS. Możliwe będzie przypinanie rozmów. Pojawią się one na górze listy czatów, a także będą oznaczone dymkami z ostatnimi otrzymanymi wiadomościami lub reakcjami. Nowa wersja Wiadomości w macOS Big Sur umożliwi odpowiedzi bezpośrednie na interesujące nas wiadomości, co pomaga w kontynuowaniu konkretnego wątku rozmowy. Z kolei grupowe rozmowy zyskają funkcję ustawiania logo, a także wzmianki osób.

wiadomosci mac os big sur

Pozostałe nowości

Wraz z macOS Big Sur pojawi się nowa wersja aplikacji Mapy z przewodnikami, 360-stopniowym widokiem oraz wizualizacją wnętrz. W App Store użytkownicy zobaczą kwestie dotyczące prywatności w pobieranych aplikacjach. Apple chwali się także nową wersją Safari, jednak wersja 14 już jakiś czas temu ujrzała światło dzienne i trafiła do użytkowników.

mac os big sur

Jakie komputery otrzymają aktualizację?

Według informacji przekazanych przez Apple macOS Big Sur będą mogli pobrać właściciele komputerów:

  • MacBook z 2015 roku i nowszych
  • MacBook Air z 2013 roku i nowszych
  • MacBook Pro z końca 2013 roku i nowszych
  • Mac Mini z 2014 roku i nowszych
  • iMac z 2014 roku i nowszych
  • iMac Pro (wszystkie modele)
  • Mac Pro z 2013 roku i nowszych

Źródło: Apple

Wieści z Rozładowani.pl