Przychodzi czas na kolejną aktualizację sprzętów Apple w tym roku. Po wydaniu iOS 14, iPadOS 14, a także nowych wersji oprogramowania na Apple TV oraz Apple Watch, MacBooki stanęły w kolejce i czekały na nowy system. macOS Big Sur zaprezentowano pierwszy raz podczas tegorocznego WWDC. Już wtedy mogliśmy zobaczyć, że system żywcem czerpie kilka rozwiązań znanych z iOS. Developerzy, a także osoby zapisane do programu publicznej bety, od jakiegoś czasu mogli testować ten system, dlatego w sieci można znaleźć sporo wiadomości na jego temat. Jednak już jutro Apple udostępni do pobrania oficjalną wersję macOS Big Sur dla wszystkich użytkowników.

dock macos big sur 1

Wygląd i centrum sterowania

Pierwsze w oczy zawsze rzucają się nowości w wyglądzie. Już na tym etapie można zauważyć podobieństwo do iOS. Pojawiają się nowe ikony, a także odświeżony design Findera i aplikacji systemowych. Na powiew świeżości zwrócimy uwagę także w przypadku docka. Wygląda na bardziej harmonijny, a wrażenie to potęgują nowe ikony aplikacji. Przeprojektowane zostało również Centrum sterowania. Znajdziemy tu kafelki podobne do tych, które znajdziemy w iOS oraz iPadOS. Pozwolą one na łatwiejszy i szybszy dostęp do najważniejszych funkcji systemu. Oprócz tego pojawią się widgety w takiej formie, jak już możemy z nich korzystać w iOS oraz iPadOS.

centrum macos big sur

Wiadomości

Zmiany nie ominęły także aplikacji Wiadomości oraz Map. Wiadomości również zyskują odświeżony wygląd, ale także funkcje znane z iOS. Możliwe będzie przypinanie rozmów. Pojawią się one na górze listy czatów, a także będą oznaczone dymkami z ostatnimi otrzymanymi wiadomościami lub reakcjami. Nowa wersja Wiadomości w macOS Big Sur umożliwi odpowiedzi bezpośrednie na interesujące nas wiadomości, co pomaga w kontynuowaniu konkretnego wątku rozmowy. Z kolei grupowe rozmowy zyskają funkcję ustawiania logo, a także wzmianki osób.

wiadomosci mac os big sur

Pozostałe nowości

Wraz z macOS Big Sur pojawi się nowa wersja aplikacji Mapy z przewodnikami, 360-stopniowym widokiem oraz wizualizacją wnętrz. W App Store użytkownicy zobaczą kwestie dotyczące prywatności w pobieranych aplikacjach. Apple chwali się także nową wersją Safari, jednak wersja 14 już jakiś czas temu ujrzała światło dzienne i trafiła do użytkowników.

mac os big sur

Jakie komputery otrzymają aktualizację?

Według informacji przekazanych przez Apple macOS Big Sur będą mogli pobrać właściciele komputerów:

  • MacBook z 2015 roku i nowszych
  • MacBook Air z 2013 roku i nowszych
  • MacBook Pro z końca 2013 roku i nowszych
  • Mac Mini z 2014 roku i nowszych
  • iMac z 2014 roku i nowszych
  • iMac Pro (wszystkie modele)
  • Mac Pro z 2013 roku i nowszych

Źródło: Apple