MacBooki w ofercie Play - ile przepłacamy?

MacBooki w ofercie Play – ile przepłacamy?

Opublikowano 22.08.2012 18:45 - 2


Kilka dni temu Play na konferencji prasowej ogłosił kolejną rewolucję. Tym razem nie  w postaci konkurencyjnych abonamentów telefonicznych lecz uderzył w segment sprzętu komputerowego z mobilnym internetem, który rozdawany jest na 0 zł. Przy tego typu bardzo atrakcyjnych ofertach – oczywiście diabeł siedzi w kwocie miesięcznego zobowiązania. Wśród sprzętów pojawiły się tablety, netbooki, ultrabooki czy też nawet konsole. Osobiście zainteresowała mnie oferta, ze względu na to że pojawić się miały MacBooki, zarówno AIR jak i PRO.

Szczerze to nie liczyłem na oszołamiającą ofertę i też taką zaprezentował Play. Otóż w ofercie sieci jest MacBook AIR 11′ jak i MacBook PRO 13′. Oczywiście oba modele do wzięcia za 0zł, jednak trzeba podpisać lojalkę na 24 lub 36 miesięcy. Jak to wygląda w praktyce? Otóż pod uwagę biorę tylko pierwszy okres rozliczeniowy, gdyż ten dłuższy wypada mało atrakcyjnie.

Od początku:

MacBook AIR 11′ to koszt miesięcznej raty w wysokości 299zł co pomnożone przez 24 miesiące daje sumę: niespełna 7176 zł. To wartość jaką oddamy do Play przez długość trwania umowy. Składa się na nią wartość sprzętu, wartość abonamentu internetowego (transfer do 6GB/m-c). Niestety operator nie podaje tak podstawowych informacji jak chociażby ilość pamięci RAM. Przyjąłem średnią cenę tego urządzenia spośród czterech aukcji na Allegro, gdzie najniższa cena urządzenia to 4 299 zł a najwyższa to 4 699 zł. Uśredniona cena urządzenia wynosi około: 4481 zł.

Do tego należy doliczyć wartość zbliżonego Play Online 49 (7 GB transferu/m-c, koszt 49zł/m-c, maksymalna prędkość pobierania 2Mbit/s) abonamentu na internet: 1176zł. Na bazie tych orientacyjnych kwot wychodzi suma sprzętu jak i usługi dostępu do internetu w wysokości: 5 657 zł. Idąc dalej Play zarabia na tym abonamencie dodatkowo: 1 519 zł.

Zdecydowanie jeśli uda się dorwać MBA 11′ w jakimś z marketów w systemie rat 0% to opcja ta z pewnością będzie nieco bardziej korzystna niż oferta Play. Jednak symulując raty w Sygma Banku dla MBA z pierwszego sklepu internetowego, wychodzi na to, że na 24 miesiące koszt kredytu wyniesie 734 zł czyli dalej taniej o 800zł niż MBA brany od Play.

Jak sprawa ma się z MacBook PRO 13′?

Koszt całości (ile oddamy Play przez dwa lata trwania umwy): 8 136 zł

Średni koszt urządzenia na Allegro (na podstawie 6 aukcji): 5 605 zł

Koszt zbliżonego ofertowo internetu: 1 176 zł

Internet + MBP: 6 781 zł

Orientacyjny zarobek Play: 1 355zł

Powyższe ceny są orientacyjne, nie muszą w pełni oddawać precyzyjnej wartości sprzętu. To samo dotyczy internetu, gdyż porównywałem ofertę internetu w Play o nazwie Play Online 49. Różni się ona od oferty zaproponowanej z MacBookami m. in. tym, że w jej ramach jest 1GB transferu miesięcznie więcej, ale za to maksymalna prędkość pobierania to tylko 2 Mbit/s a nie 4Mbit/s. Czy oferta Play jest konkurencyjna? Czy lepiej kupić sprzęt i modem osobno? Zdecydowanie zależy od własnych preferencji. Biorąc sprzęt w zestawie od Play z pewnością przepłacimy około 1 000zł. Wydaje się, że najbardziej rozsądnym wyjściem jest kupno MacBooka za gotówkę bądź na raty 0% i dokupienie samego modemu. Gotówka to z pewnością rozwiązanie dla nielicznych a z kolei raty działające na zasadzie braku oprocentowania posiadają tak czy siak ukryte koszta, bądź też sama wartość sprzętu jest zawyżona.

Krótko mówiąc MBP/MBA od Play to na pewno mniej formalności i za tą wygodę przyjdzie nam zapłacić nieco więcej.

Wieści z Rozładowani.pl