Lyrebird - czyli asystent z głosem ulubionej gwiazdy?

Lyrebird – czyli asystent z głosem ulubionej gwiazdy?

Opublikowano 4.05.2017 10:35 -


Natrafiłem niedawno na ciekawy projekt Lyrebird. Firma będzie oferować API, które na podstawie 1-minutowego nagrania głosu będzie w stanie wygenerować dowolną wypowiedź, z jego użyciem. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest opcja generowania wypowiedzi w czasie rzeczywistym oraz ustawienie emocji, które mają być obecne w nagraniu.

Technologia jest cały czas rozwijana i samo API nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich. Można zapisać się na beta testy. Demo możecie znaleźć na stronie Lyrebird. Ciekawostką jest to, że na jednym z demonstracyjnych nagrań Donald Trump, Barack Obama i Hillary Clinton (a raczej ich wygenerowany głos) zachwalają rozwiązanie firmy. Nagrania na tę chwilę nie są jeszcze perfekcyje, ale to wczesny etap projektu i na pewno jakość poprawi się z czasem.

Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala dodać kolejny głos do waszej aplikacji w ciągu kilku minut, zamiast nagrywania każdej kwestii z nowym lektorem. Dodatkowo aplikacje asystentów mogłyby do ciebie mówić głosem ulubionej gwiazdy filmowej czy nawet prezydenta. Kolejne z zastosowań prezentowanych przez startup Lyrebird są min. audiobooki, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, filmy animowane czy nawet dialogi w grach video.

Aspekt etyczny

Startup zwrócił też uwagę na etyczną stronę generowania głosu. Przy dopracowanej technologi wygenerowany głos może być nie do odróżnienia od “oryginału” co może stworzyć pole do manipulacji wypowiedziami min. polityków. Ciekawi mnie czy algorytmy biometryczne, które badają głos, będą w stanie rozróżnić głos stworzony sztucznie.

Wieści z Rozładowani.pl