TikTok przez pewien czas wykorzystywał lukę w systemie Android, aby przechwytywać adresy MAC urządzeń, na których jest instalowana aplikacja. Byte Dance przyznaje, że nowa wersja TikToka tego nie robi, ale nie komentuje doniesień dotyczących przeszłości. 

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

TikTok wykorzystywał lukę w Androidzie

Wygląda na to, że TikTok i stojący za nim ByteDance wykorzystywali lukę w Androidzie do przechwytywania informacji, o czym donosi Wall Street Journal. Serwis podaje, że przez 15 miesięcy TikTok pozyskiwał z urządzeń z systemem Android informację o adresie MAC. Jest on przypisany do każdego urządzenia i pozwala na jego identyfikację w sieci. Google oczywiście zabrania takich praktyk, jednak TikTok obszedł kwestie związane z ochroną prywatności w systemie Android, a cały proces został ukryty z wykorzystaniem odpowiedniej warstwy szyfrowanie. Wall Street Journal podaje, że adres MAC na smartfonach z Androidem nie jest łatwy do zresetowania, za to inaczej jest w przypadku identyfikatora reklamy również przypisywanego do każdego urządzenia. Jednocześnie serwis wskazuje, że ta praktyka została zakończona w listopadzie 2019 r. wraz z aktualizacją aplikacji, co zostało potwierdzone przez ByteDance. 

Kiedy TikTok obrywa, Snapchat wprowadza znane z niego funkcje

Doniesienia szybko podchwycone przez Amerykanów

Nie trzeba było długo czekać, żeby taka informacja została podchwycona w Stanach Zjednoczonych. Senator Josh Hawley z Missouri zwrócił się do Google za pośrednictwem Twittera o zablokowanie TikToka w Google Play. Google na razie informował, że przeanalizuje doniesienia Wall Street Journal. 

Zakup, który może uratować TikToka w USA

Czekamy na ewentualny zakaz TikToka w USA

Tymczasem nadal czekamy do 15 września na informacje na temat zakazu TikToka w USA, bowiem do tego dnia Microsoft chce zakończyć rozmowy z ByteDance. W międzyczasie pojawiły się informacje, jakoby Twitter również rozmawiał z ByteDance o zakupie TikToka.

Źródło: 9to5Google