Luka w Androidzie była wykorzystywana przez TikToka do pozyskiwania danych o urządzeniu

Opublikowano 13.08.2020 10:40 Aktualizacja: 13.08.2020 14:17 -


TikTok przez pewien czas wykorzystywał lukę w systemie Android, aby przechwytywać adresy MAC urządzeń, na których jest instalowana aplikacja. Byte Dance przyznaje, że nowa wersja TikToka tego nie robi, ale nie komentuje doniesień dotyczących przeszłości. 

Można odnieść wrażenie, że wymierzono zmasowany atak na TikToka. Wszystko nasiliło się po zakazie w Indiach. Potem pojawiły się doniesienia o możliwości zablokowania TikToka w Stanach Zjednoczonych, a aktualnie trwają rozmowy między ByteDance a Microsoftem, który miałby zakupić TikToka na terenie m.in. Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie na usunięcie TikToka ze smartfonów służbowych zdecydowała się firma Wells Fargo, a także nakazano to samo współpracownikom Joe Bidena. Okazuje się, że TikTok święty nie jest.

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

TikTok wykorzystywał lukę w Androidzie

Wygląda na to, że TikTok i stojący za nim ByteDance wykorzystywali lukę w Androidzie do przechwytywania informacji, o czym donosi Wall Street Journal. Serwis podaje, że przez 15 miesięcy TikTok pozyskiwał z urządzeń z systemem Android informację o adresie MAC. Jest on przypisany do każdego urządzenia i pozwala na jego identyfikację w sieci. Google oczywiście zabrania takich praktyk, jednak TikTok obszedł kwestie związane z ochroną prywatności w systemie Android, a cały proces został ukryty z wykorzystaniem odpowiedniej warstwy szyfrowanie. Wall Street Journal podaje, że adres MAC na smartfonach z Androidem nie jest łatwy do zresetowania, za to inaczej jest w przypadku identyfikatora reklamy również przypisywanego do każdego urządzenia. Jednocześnie serwis wskazuje, że ta praktyka została zakończona w listopadzie 2019 r. wraz z aktualizacją aplikacji, co zostało potwierdzone przez ByteDance. 

Kiedy TikTok obrywa, Snapchat wprowadza znane z niego funkcje

Doniesienia szybko podchwycone przez Amerykanów

Nie trzeba było długo czekać, żeby taka informacja została podchwycona w Stanach Zjednoczonych. Senator Josh Hawley z Missouri zwrócił się do Google za pośrednictwem Twittera o zablokowanie TikToka w Google Play. Google na razie informował, że przeanalizuje doniesienia Wall Street Journal. 

Zakup, który może uratować TikToka w USA

Czekamy na ewentualny zakaz TikToka w USA

Tymczasem nadal czekamy do 15 września na informacje na temat zakazu TikToka w USA, bowiem do tego dnia Microsoft chce zakończyć rozmowy z ByteDance. W międzyczasie pojawiły się informacje, jakoby Twitter również rozmawiał z ByteDance o zakupie TikToka.

Źródło: 9to5Google

Wieści z Rozładowani.pl