Od kilku tygodni mam okazję testować kamerę Brio 4K Stream Edition, czas więc na podzielenie się z Wami moją opinią o topowym produkcie z oferty Logitecha.

Testowana przeze mnie kamera Brio 4K Stream Edition, to jak sama nazwa wskazuje kamera dla streamerów, zaprojektowana przez firmę Logitech we współpracy z firmą XSplit, oferującą popularną aplikację do przesyłania strumieniowego na żywo i nagrywania. Współpraca ta gwarantować ma najwyższą jakość transmisji strumieniowej, utrzymywanie wysokiej szybkości przesuwu klatek niezależnie od oświetlenia, aby dotrzymać tempa transmisji rozgrywki bez żadnych opóźnień.

Logitech, poza tymi ładnymi słowami, nie chwali się niestety czym Brio 4K Stream Edition różni się od Brio Ultra HD Business. Obie kamery różni jedynie 10 zł, a na papierze mają identyczne właściwości. Wiele wskazuje na to, że to ta sama kamera, ubrana w dwa różne pudełka, adresowana do dwóch różnych grup odbiorców.

pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenia z testowania Logitecha Brio 4K Stream Edition, które spisałem tutaj, były bardzo pozytywne. Zarówno kamera, jak i aplikacja Logitech Capture (na Macu w wersji beta) sprawowały się dobrze. Nie można się było przyczepić również do wyglądu i jakości wykonania kamery.

Logitech Brio 4K Stream Edition – pierwsze wrażenia z testowania kamery dla streamerów

ROZMIARy KAMERY

Ostatnio testowałem kamerę od konkurencji, która była wieeeeeelka! Jak na jej tle prezentuje się Brio 4K Stream Edition? To bardzo kompaktowa kamera, choć miałem już w dłoniach kilka mniejszych. Jej wymiary to 102 x 27 x 27 mm. Do tego należy doliczyć zaczep mocujący o rozmiarach 36 x 63 x 19 mm. Całość waży łącznie niewiele ponad 100 gram. Gwarantuję, że nawet na najmniejszym laptopie Brio 4K nie będzie wyglądała na kamerę zbyt dużą.

Logitech Brio 4K Stream Edition wymiary

Wygląd i jakość wykonania

Brio 4K Stream Edition wygląda jak typowa kamera internetowa. Sprzęt ma podłużny kształt, a oko kamery umieszczono centralnie na błyszczącym panelu. Obok znajdziemy czujniki i logo producenta. Poniżej znajdują się dwa kierunkowe mikrofony. Tył urządzenia to natomiast elegancki matowy plastik, przywodzący trochę na myśl gwiezdną szarość od Apple. Na dole urządzenia znajdziemy wejście na podpięcie statywu, a z tyłu port na podpięcie kabla USB typu C.

Logitech Brio 4K Stream Edition wygląd

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to tak jak pisałem w pierwszych wrażeniach, nie ma się do czego przyczepić. Brio 4K Stream Edition, jak przystało na tę półkę cenową, jest wykonana z bardzo dobrych materiałów, a całość prezentuje się świetnie.

JAKOŚĆ OBRAZU I DŹWIĘKU

Logitech Brio 4K Stream Edition pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę, bądź w Full HD 1080p i niższych w 30 bądź 60 klatkach na sekundę. W przeciwieństwie do Brio Ultra HD Business kamera w wersji Stream Edition nie pozwala w niższych rozdzielczościach (od 720p) na rejestrowanie obrazu w 90 kl/s (bądź nie pozwala na to aplikacja Logi Capture na Maca, w wersji beta). Logitech Brio 4K daje bardzo ładny obrazek, zwłaszcza w dobrych warunkach oświetleniowych. W gorszych zdecydowanie pomaga obsługa HDR, dzięki któremu obrazek wgląda znacznie lepiej. Brio 4K rejestruje natywnie obraz w 90 stopniach, jednak można to zawęzić do 78 bądź 65 stopni.

brio4k statyw

Brio posiada dwa zintegrowane wielokierunkowe mikrofony. Mikrofony wyraźnie rejestrują dźwięk z odległości do jednego metra bez wzmacniania szumu otoczenia. Rozmowy brzmią naturalnie, a odbiorcy nie mają problemów z rozumieniem tego, co mówimy. Oczywiście, jeżeli myślisz poważnie o streamowaniu, to wbudowane mikrofony nie zastąpią dobrego zewnętrznego mikrofonu.

Aplikacje

Dołączaną do kamery aplikacją jest Logitech Capture. Oprogramowanie, dla Maców w stabilnej becie, pozwala na dodawanie do obrazu ramek, napisów, łączenia różnych źródeł, edycję opcji obrazu takich jak saturacja czy balans bieli, dodawanie filtrów czy wreszcie wykluczanie jednolitego tła. Capture pozwala nagrywać wideo, a także potrafi udostępniać obraz do zewnętrznych narzędzi. Całość jest dość rozbudowana, ale i intuicyjna. Szkoda tylko, że nie mamy tu możliwości rozmycia tła.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Do kamery Brio Stream dodawana jest 12-miesięczna licencja XSplit Premium, dającą pełny dostęp do zaawansowanych funkcji programów XSplit Broadcaster i XSplit Gamecaster. Niestety rozwiązania firmy XSplit nie są jeszcze dostępne dla komputerów z systemem MacOS (na stronie widnieje informacja, że aplikacje będą dostępne wkrótce), więc nie miałem jak ich dla Was przetestować. Jednak programy zbierają pozytywne opinie, a w sieci jest wiele recenzji, więc jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o dołączonych do kamery programach XSplit, to z pewnością w Internecie znajdziecie wiele na ten temat.

brio4k detal

Brio 4K Stream Edition to bardzo dobra kamera, którą musisz brać pod uwagę, jeżeli chcesz myśleć o karierze streamera. Brio 4K to kamera internetowa z najwyższej półki. Taka jest też cena, gdyż za kamerę trzeba zapłacić ponad 1000 złotych. Za jakość się płaci, więc polecam ją tym osobom, które są przekonane, że tak zaawansowany sprzęt jest im niezbędny. Do zdalnej nauki, pracy czy rozpoczęcia przygody ze streamowaniem, zdecydowanie wystarczą tańsze modele.


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od marki Logitech.