Lista produktów Google, które niebawem mogą zniknąć

Lista produktów Google, które niebawem mogą zniknąć

Opublikowano 4.01.2020 13:21 -


Przez ostatnie lata Google nieustannie starało się rozwijać i tworzyć nowe, funkcjonalne aplikacje. Niestety wszystko to kosztem dotychczasowych osiągnięć, bowiem nie da się nadzorować i stale aktualizować tak dużej liczby produktów, by nadążały za wymaganiami użytkowników. Część z nich stała się jedną z funkcji innych aplikacji, przez co osoby korzystające traciły nimi zainteresowanie, a Google postanowiło je ostatecznie wycofać z rynku.

W ciągu ostatnich 10 lat, na liście usług pogrzebanych przez Google znalazło się ponad 150 pozycji. Wśród nich między innymi Inbox czy Google+, które zniknęły w ubiegłym roku i pod koniec swojego istnienia nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Wszystko jednak wskazuje na to, że jeszcze niejedna pozycja zniknie z listy aktywnych produktów.

Aplikacje, jakie mogą zniknąć w ciągu kolejnych 10 lat

Pierwszym produktem Google, jaki ma oficjalnie zakończyć swoje działanie, jest Hangouts. To czat, który łączy użytkowników Gmaila i pozwala im wymieniać się wiadomościami w czasie rzeczywistym. Przedsiębiorstwo zapowiedziało to już w ubiegłym roku i powoli wycofuje swoją usługę, by do czerwca zlikwidować ją całkowicie. Co poza nim może zniknąć przez kolejne 10 lat?

1. Android TV

Analizując stopień zaawansowania technologii telewizyjnych widać, że niestety Android jest daleko za Apple czy Amazonem. Nic nie wskazuje na to, aby w ciągu najbliższych lat Google miało szansę ich dogonić oraz zainteresować swoimi usługami większą ilość użytkowników. Aktualnie na topie są platformy streamingowe, oferujące coraz szersze pakiety z filmami i serialami, co w zupełności spełnia oczekiwania zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Nie spekulujemy, jakoby przedsiębiorstwo planowało całkowicie zrezygnować z tej usługi, jednak z czasem na pewno będzie ona cieszyła się mniejszą popularnością.

google

2. Wear OS

Wersja systemu Android powstała z myślą o smartwatchach. W ciągu 5 lat działania Google nie wprowadziło w nim zbyt wielu nowości. Użytkownicy mogą pobierać aplikacje ze sklepu Play, obsługiwać funkcje przy pomocy mowy, a także płacić za zakupy. Ale czy to wystarczająco dużo jak na dzisiejsze zapotrzebowanie? Mam wrażenie, że niestety nie i z czasem na rynku na pewno pojawi się zastępstwo dla Wear OS.

google

3. Google Voice

Telekomunikacyjny serwis liczy już ponad 10 lat. W czasach swojej świetności korzystały z niego setki tysięcy użytkowników, na ten moment jednak Google nie podaje żadnych statystyk. Wszystko zapewne dlatego, że połączenia głosowe i wideo można wykonywać już nie tylko pomiędzy komputerami. Nie brakuje na rynku aplikacji, które pozwalają na rozmowy za pomocą połączenia sieciowego, całkowicie za darmo. Jeśli w Google Voice nie pojawią się żadne nowości, na pewno prędzej czy później zostanie ono wyparte z użytku.

google

Google wycofuje również Angular JS

Przyznam szczerze, że ta informacja była dla mnie największym zaskoczeniem. Rozumiem, że wiele aplikacji traci swoich użytkowników i staje się bezużytecznymi, ale framework wykorzystywany przez front endowców? Cały czas jest w ciągłym użytku i wspomaga rozwój niejednej aplikacji internetowej. Co więc z wiedzą zdobywaną od lat mają zrobić programiści, opierający większą część swojej pracy właśnie na Angularze JS? Nie wróży to także zbyt dobrej przyszłości dla czystego Angulara, bowiem on także jest frameworkiem Google. Takie podejście przedsiębiorstw niestety zniechęca programistów do zapoznawania się z nowymi językami, skoro zanim zostaną one udoskonalone, już znikają z rynku.

angular js

Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze widnieje na liście aplikacji i usług usuniętych przez Google, zajrzyjcie TUTAJ.

Źródło: PCWorld.com

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]