Lista nowości po konferencji Google I/O 2016!

Lista nowości po konferencji Google I/O 2016!

Opublikowano 23.05.2016 7:54 - 1


Niedawno byliśmy świadkami konferencji F8 od Facebooka, teraz kolejny gigant – Google – zaprezentował światu swoją listę nowości. Poniżej krótki opis każdej z premier, której możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

1. Android N

Podczas konferencji Google zaprezentowało nową wersję swojego systemu operacyjnego, sygnowaną literką N. Jako trzy główne cele nowego systemu postawiono: wydajność, produktywność i bezpieczeństwo. W Android N zastosowano Vulkan API – rozwiązanie, które ma zwiększyć wydajność systemu, poprawiając interfejs grafiki. Dzięki niemu mobilne gry w trybie 3D mają wyglądać jeszcze lepiej, a także działać jeszcze płynniej. Dodatkową zaletą Vulkan API ma być wydłużenie czasu pracy urządzeń z nowym Androidem.

Prócz Vulkan API ma pojawić się 72 nowych emotikon oraz poprawiona ma być płynność działania aplikacji (oby…). Dodatkowo, w Android N wbudowany został tryb nocny oraz możliwość obsługi kilku aplikacji jednocześnie. Oto logo nowego systemu:

hw5uj62xo93duxzlqmf3

2. Daydream

Wielokrotnie na łamach DailyWeb pisałem o rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Google zamierza go wykorzystać, tworząc platformę obsługującą VR. Stworzone zostaną specjalne wersje aplikacji takich jak YouTube, Street View, Google Play Store, Play Movies oraz Google Photo. Treści VR dostarczać będą między innymi HBO, Netflix, Ubisoft, Electronic Arts, NBA i The New York Times. Zgodnie z zapowiedzią, smartfony oparte o Daydream od takich firm, jak: Samsung, HTC, LG czy Huawei mają pojawić się na jesieni tego roku.

3. Allo i Duo

To nazwy dwóch nowych komunikatorów. Allo oparty będzie o numer telefonu, tym samym będąc dostępnym zarówno na Androida, jak i iOSa. Poza standardowym wysyłaniem wiadomości z emotikonkami, w Allo będzie również dostępna opcja rysowania i dodawania notek na wysyłanych zdjęciach. Google Assistant, po dłuższym okresie użytkowania aplikacji będzie podpowiadał i sugerował nam odpowiedzi na pytania zadawane przez drugą osobę. Cóż za mądre urządzenie, prawda?

Duo to z kolei odpowiedź Google na FaceTime oferowany przez Apple. Aplikacja ta ma być bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Zaraz po jej włączeniu użytkownik zobaczy obraz z przedniej kamery. Dodatkowo, Duo wyposażone ma być w tzw. “knock knock”, co da nam możliwość podglądu dzwoniącej osoby jeszcze przed odebraniem połączenia. I nici z głupich min…

4. Google Home

Domowy asystent zbudowany z małego głośnika i mikrofonu, który ma być zintegrowany z wieloma usługami od Google. Będzie odpowiedzialny nie tylko za muzykę i rozrywkę w całym domu. Urządzenie ma być bowiem jak osoba, do której możesz mówić naturalnym językiem. Wspomoże nas także między innymi w organizacji kalendarza, czy sprawdzenie skrzynki mailowej. Zbliżamy się do ery robotów-przyjaciół?

5. Android Instant Apps

Możliwość korzystania z aplikacji bez konieczności ich instalowania? Taką nowość ogłosił gigant z Cupertino. Przedstawiciele Google zapowiedzieli, że zmodyfikowanie dotychczasowych aplikacji, tak by działały na nowej platformie, zajmie deweloperom krócej niż jeden dzień.

Moim zdaniem Instant Apps to bardzo dobry krok – nasze telefony nie będą tak obciążone, aplikacji tych w końcu nie trzeba będzie instalować. Platforma ta ma zostać udostępniona pod koniec tego roku.

A Wy jak oceniacie nowości od giganta, jakim jest Google?

Wieści z Rozładowani.pl